< sekcia Slovensko

Súdna rada SR odporučí disciplinárne stíhať jednu z dvojice sudkýň

Na snímke predsedníčka Osobitnej komisie Súdnej rady SR Elena Berthotyová počas vyjadrenia pred novinármi po zasadnutí Osobitnej komisie Súdnej rady SR v Bratislave 13. januára 2020. Foto: TASR Jaroslav Novák

Na zasadnutie komisie bola pozvaná sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie a niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská.

Bratislava 13. januára (TASR) - Osobitná komisia Súdnej rady SR odporučí disciplinárne stíhať jednu sudkyňu z dvojice Zuzana Maruniaková a Denisa Cviková. Uviedla to predsedníčka komisie Elena Berthotyová po jej pondelkovom zasadnutí. Nevylúčila, že by mohli podať návrh na disciplinárne stíhanie oboch sudkýň. Meno nechcela konkretizovať, informácie poskytne na zasadnutí Súdnej rady SR.

Na zasadnutie komisie bola pozvaná sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie a niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika Jankovská. Komisia chcela podľa Berthotyovej objasniť Jankovskej vzťahy s Cvikovou a Maruniakovou, ale aj Jankovskej pôsobenie na ministerstve.

V jednom prípade má komisia už pripravený návrh uznesenia, ktorý odporučí na zasadnutí Súdnej rady SR schváliť. V ňom komisia podľa jej predsedníčky navrhuje sudkyňu disciplinárne stíhať a v druhom prípade požiada Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) o poskytnutie súčinnosti. Berthoytová nekonkretizovala, ktorú sudkyňu chce komisia disciplinárne stíhať, keďže najprv budú o tom informovať členov komisie.

Jankovská na pondelkové zasadnutie komisie neprišla, poskytla doklad o práceneschopnosti, udelenie splnomocnenie pre svojho právneho zástupcu Petra Kubíka, ako aj vysvetľujúce podanie o dôvodoch neúčasti. Jankovská podľa listu, ktorý zaslala osobitnej komisii, opätovne poprela komunikáciu s Marianom K.

Komisia tiež získala informácie o výberových konaniach na Okresnom súde (OS) Bratislava V. "Získali sme informácie o tom, že ministerstvo spravodlivosti vykonalo v uplynulých mesiacoch na pokyn ministra hĺbkovú kontrolu výberového konania na OS Bratislava V a zistila vážne pochybenia," povedala Berthotyová s tým, že o nich bude informovať najskôr Súdnu radu SR. "Vykazuje to znaky manipulácie," uviedla v súvislosti so zistenými informáciami. Vo výberovom konaní bolo sedem sudcov, pochybenia sa týkajú všetkých, pričom na druhom mieste v konaní skončila Maruniaková.

Jankovská sa podľa Berthotyovej v liste tiež vyjadrila, že sú s Maruniakovou a Cvikovou bývalé kolegyne a majú aj osobné vzťahy, dodala tiež, že nemá žiadnu povinnosť sa dostaviť pred komisiu. "Každý sudca, ktorý bol predvolaný, bol zároveň poučený o tom, že dostavenie sa pred komisiu je v jeho vlastnom záujme," pripomenula predsedníčka komisie.

Jankovská má pozastavenú funkciu sudkyne na základe rozhodnutia disciplinárneho senátu. Podnet podávala predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Podľa komisie si vymenila Jankovská s Marianom K. tisíce správ cez šifrovanú aplikáciu Threema. Okrem iného si mali písať aj o sudkyni Zuzane Maruniakovej, ktorá rozhodla v prospech Mariana K. v kauze televíznych zmeniek.