Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Dömötör nemá nič spoločné úplatkom pre Dušana K., tvrdí Matej Z.

Na snímke svedok Matej Z. počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 16. septembra 2021. Foto: TASR – Jakub Kotian

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana K. koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

Pezinok 16. septembra (TASR) – Bývalý člen takáčovcov Csaba Dömötör, odsúdený v inej veci za krivú výpoveď, nemá nič spoločné s údajným poskytnutím úplatku pre obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Za ten mal vybaviť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu bývalého bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Vyplýva to z výpovede Mateja Z. pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku. S Dömötörom bol naposledy v kontakte v polovici júla.

Matej Z. potvrdil, že aj Dömötör bol členom zločineckej skupiny takáčovcov. V skupine mal vystriedať viacero pozícií, pričom neskôr začal pracovať v súkromnej bezpečnostnej službe Mateja Z. „Dával som mu pokyny, zadával som mu úlohy, vždy keď bolo potrebné niečo vybaviť. Tiež mi robil šoféra, keď som potreboval niekam odviezť. Bolo to medzi nami ako medzi šéfom a zamestnancom,“ spresnil.

Na poslednom vzájomnom stretnutí v polovici júla sa bavili spolu o trestných konaniach. Dömötör mu mal uviesť, že je predvolaný na výsluch v kauze Dušana K., čo oboch prekvapilo. „Pokiaľ išlo o vyšetrovanie zločineckej skupiny takáčovcov, povedal som mu len, že má uvádzať všetko, čo vie, keď chce spolupracovať s OČTK a priznať sa ku svojej trestnej činnosti,“ dodal.

Matej Z. vypovedal pred Špecializovaným trestným súdom v rámci procesu s Dušanom K. už v júli. Aj vtedy uviedol, že mal odovzdať úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora. Dušan K. mal v júli 2017 zabezpečiť nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby. Podľa obžaloby mal za to inkasovať 50.000 eur. Matej Z. je v súčasnosti väzobne stíhaný a obvinený v inej trestnej veci pre údajné manipulovanie výpovedí svedkov.

Na zoznámenie s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom si Matej Z. nepamätá. Poznajú sa od roku 2012 alebo 2013, keď pracoval v súkromnej bezpečnostnej službe. „Vzájomne sa nám krížili cesty pri rôznych verejných obstarávaniach a súťažiach,“ poznamenal. Makó ešte skôr vypovedal, že mal Dušanovi K. odovzdať 50.000 eur.

Obhajoba upozornila, že Matej Z. sa počas výsluchu opakovane otáčal smerom k prokurátorovi, udržiaval s ním očný kontakt a krútil hlavou. Samosudkyňa takéto správanie nespozorovala.

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana K. koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.