Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Slovensko

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy D. Tupého odročili na september

Na snímke advokát Adam P., obžalovaný v kauze vraždy študenta Daniela Tupého, ktorého prepustili z väzby na slobodu, odpovedá na otázky novinárov v Bratislave v stredu 10. januára 2024. Foto: TASR - Martin Baumann

Súdny proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého sa začal na bratislavskom mestskom súde vlani v novembri.

Bratislava 20. mája (TASR) - Hlavné pojednávanie v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odročili na záver septembra. Na Mestskom súde Bratislava I v pondelok vypovedali dvaja svedkovia, predvolaná bola aj manželka a bývalá koncipientka z advokátskej kancelárie obžalovaného Adama P. Obe využili svoje právo a vypovedať odmietli.

Splnomocnenec poškodených Roman Kvasnica pred médiami kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní tejto vraždy. Určitý čas bolo podľa jeho slov odkláňané vyšetrovanie nesprávnym smerom. Poukázal tiež na pokusy kriminalizovať Daniela Tupého.

Obhajoba Adama P. na začiatku pondelkového hlavného pojednávania opätovne navrhla sudcovi, aby odmietol obžalobu. Poukazovala na pochybenia v prípravnom konaní.

"Od toho, že neboli vykonané dôkazy, ktoré sme navrhovali, cez neurčitosť skutkovej vety až po z nášho pohľadu najzásadnejšieho pochybenia, že všetci podozriví boli vypočúvaní v pozícii svedkov, bez toho, aby bolo odložené vznesenie obvinenia týmto osobám," zdôvodnila obhajkyňa obžalovaného Michaela Matušíková. Sudca avizoval, že sa bude návrhom na odmietnutie obžaloby zaoberať.

Obhajkyňa vyjadrila tiež obavy, že vyšetrovanie mohlo byť úmyselne smerované voči jej klientovi. Hovorila aj o podozreniach z ovplyvňovania svedeckých výpovedí. "Nemám vedomosť, že by došlo k nejakému ovplyvňovaniu," reagovala prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Po výsluchu predvolaných svedkov sudca Mestského súdu Bratislava I odročil hlavné pojednávanie na 25. septembra. Predvolaní budú ďalší svedkovia.

Súdny proces v prípade vraždy študenta Daniela Tupého sa začal na bratislavskom mestskom súde vlani v novembri. Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Zranenia utrpeli viacerí ľudia.