< sekcia Slovensko

VIDEO: Ukončili výsluch Dušana K., rozhodnutie bude známe popoludní

Na snímke bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. privážajú na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v rozhodovaní o väzbe po podaní obžaloby v Pezinku 11. mája 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Koncom marca Dušana K. obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku.

Bratislava 11. mája (TASR) - Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská ukončila výsluch bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Na utorkovom neverejnom zasadnutí rozhoduje o väzbe po podaní obžaloby aj o žiadosti obhajoby o prepustenie na slobodu. K vyhláseniu rozhodnutia by malo dôjsť najskôr o 15.00 h, avizovali Záleská aj obhajca obvineného Erik Magál.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na súd obžalobu na Dušana K. obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Dušana K. zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Dušan K. po prvý raz požiadal o prepustenie z väzby. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Dušana K. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Sudkyňa ŠTS rozhoduje o väzbe Dušana K. po podaní obžaloby


O súdnej väzbe bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. rozhoduje sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Neverejný výsluch a neverejné zasadnutie s obvineným je naplánované od 9.00 h. Dušana K. eskortovali príslušníci policajného pohotovostného útvaru a Zboru väzenskej a justičnej stráže krátko po 8.00 h.Ako potvrdil TASR obhajca obvineného Erik Magál, predmetom zasadnutia je aj žiadosť obhajoby o prepustenie z väzby. Tú podal Dušan K. po prvý raz od svojho zadržania. "Navrhli sme z našej strany písomný sľub, dohľad probačného úradníka a monitorovacie zaradenie. Kauciu sme nenavrhovali," priblížil advokát. Vyšetrovanie Dušana K., podľa slov Magála bolo jednostranné, dôkazy, ktoré navrhovala obhajoba, vykonané neboli a konanie prebiehalo v mnohých aspektoch v rozpore s Trestným poriadkom. Dušan K. od počiatku konania konštantne popiera spáchanie trestných činov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na súd obžalobu na Dušana K. obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Dušana K. zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Dušan K. odvtedy nepožiadal o prepustenie z väzby. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Dušana K. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Dušan K. sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia z 22. októbra 2020 v spojení s uznesením prokurátora ÚŠP o zamietnutí sťažnosti z 21. januára 2021.

Koncom marca Dušana K. obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan K. mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur od podnikateľa Petra K. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. Polícia ho zadržala pri minuloročnej akcii Judáš.