< sekcia Slovensko

V stredu má na ŠTS pokračovať pojednávanie s Petrom G. a Ladislavom V.

Ilustračné foto. Foto: TASR Martin Baumann

Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

Bratislava 24. júla (TASR) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku má v stredu a vo štvrtok pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a bratislavským expolicajtom Ladislavom V. Prokurátor podal na súd obžalobu za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

Z obžaloby vyplýva, že mali obaja participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400.000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám. V prípade dokázania viny pred súdom im hrozí trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.

Na začiatku júla sa v tejto veci pojednávalo počas dvoch dní. Obaja odmietli dohodu o vine a treste a vyhlásili, že sú nevinní. Odmietli prijatie úplatku za zrušenie predbežného opatrenia KÚFS, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok.

Dvojica Peter G. a Ladislav V. bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.