Quantcast
< sekcia Slovensko

Šufliarsky: Ľuboš F. bol organizátorom vraždy Miroslava Sýkoru

Tlačová konferencia riaditeľa odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho k aktuálnemu stavu vo veci obvineného Ľuboša F. (vražda Miroslava Sýkoru) 17. mája 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Ľuboš F. v prítomnosti svojho advokáta vypovedal už v pondelok a rozhodne popieral akúkoľvek účasť na vražde zakladateľa skupiny sýkorovcov.

Bratislava 17. mája (TASR) - Ľuboš F., považovaný za bossa nitrianskeho podsvetia najnovšie obvinený z vraždy silného muža bratislavského a celoslovenského podsvetia a zakladateľa skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z 90. rokov, zostáva vo väzbe a bol priamym organizátorom tejto vraždy.

Ďalšie tri osoby sú obvinené a ostávajú po štvrtkovom rozhodnutí nižšieho bratislavského súdu tiež vo väzbe. Je to Marek Ľ., ktorý je podľa bulvárnych médií bývalý autičkár a poskok zavraždeného Petra Križanoviča alias Durana, Richard B. s prezývkou Kofola a Milan M. alias Starý. Tieto zvyšné tri osoby boli priamymi aktérmi vykonávateľmi vraždy. Informoval dnes riaditeľ Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry.

Dôvody prečo bol zavraždený Miroslav Sýkora a jeho ochrankár na začiatku februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn na Bajkalskej ulici, bol boj o mocenské postavenie v podsvetí, teda nielen spor o ukradnutých takmer 200 miliónov Sk z pobočky Všeobecnej úverovej banky v Nitre (VÚB). Šufliarsky zatiaľ vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nekonkretizoval, ktoré osoby priamo strieľali na Sýkoru. Vraždy sa zúčastnil však aj Duran a Radoslav L. - obe zahynuli následne pri atentátoch. Kvalifikácia atentátu na Sýkoru je ako čin vraždy na objednávku a v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody od 12 do 15 rokov, alebo až výnimočný trest.

Okresný súd Bratislava I vo štvrtok (16. mája) vyhovel návrhu prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR a zobral kvarteto do väzby. Podľa rozhodnutia súdu dôvodom väzobného stíhania je možnosť úteku. Voči štvrtkovému rozhodnutiu nižšieho súdu sa právny zástupca obvineného Ľuboša F. Ladislav Kuruc odvolal a o odvolaní bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Ľuboša F. na neverejné zasadnutie eskortovali z cely policajného zadržania kukláči. Následne súd rozhodoval o väzbe ďalších troch obvinených. Prokurátor GP pôvodne navrhoval, aby ich vzali do väzby aj pre pokračovanie v trestnej činnosti a ovplyvňovanie svedkov. "Je to 100-percentný výmysel," povedal po opustení súdnej miestnosti Ľuboš F.

Ľuboš F. v prítomnosti svojho advokáta vypovedal už v pondelok (13. 5.) popoludní pred vyšetrovateľom takmer hodinu a pol a rozhodne popieral akúkoľvek účasť na vražde zakladateľa skupiny sýkorovcov, ktorá sa odohrala začiatkom februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn na Bajkalskej ulici. Prípad dozoruje Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR. Z vraždy Sýkoru, silného muža bratislavského aj slovenského podsvetia, polícia obvinila dovedna štyroch ľudí, medzi nimi je aj muž, v hlavnom meste známy pod prezývkou Kofola. Kvarteto spolupracovalo so zavraždeným Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Práve Duran mal mať so Sýkorom spory v súvislosti s rozdelením lupu takmer 200 miliónov Sk z pobočky Všeobecnej úverovej banky (VÚB) v Nitre. Obvineného Ľuboša F. zadržala polícia v nedeľu 12. mája pred polnocou v jeho dome v Nitre.

Ľuboša F. už dávnejšie obvinili z podielnictva aj vraždy Petra Čongárdyho, alias Čongiho, ktorý bol jedným z nastupujúcich bossov sýkorovcov. V skupine mal na starosti financie. Zavraždili ho 9. septembra 2004 v Bratislave. Ľuboša F. doteraz stíhali na slobode. Vo väzbe bol len krátky čas. V minulosti jeho meno figurovalo v súvislosti s kauzou falošných diaľničných nálepiek, keď prípad pojednával Okresný súd Bratislava II a odvolací Krajský súd. Meno Ľuboša F. sa skloňovalo aj s práve so spomínanou rekordnou krádežou vo VÚB v Nitre. On však osobne viac ráz pre médiá striktne odmietal prepojenie na podsvetie a vyhlasoval sa za podnikateľa. Sám mal byť na strane druhej, paradoxne práve blízky skupine sýkorovcov. Križanovič, alias Duran, presunul svoje aktivity do Nitry a začal údajne spolupracovať s Ľubošom F. Najskôr na neho údajne skupina sýkorovcov spáchala atentát, keď po streľbe mu museli amputovať nohu. Následne po vražednom atentáte na Sýkoru zahynul Duran pri bombovom atentáte, keď páchatelia umiestnili nálož pod jeho auto v bratislavskej Petržalke.

Polícia o prípade obvinenia Ľuboša F. v pondelok 13. mája mlčala a odporučila médiám, aby sa s otázkami obrátili na Generálnu prokuratúru SR. Tá tvrdí, že vzhľadom na závažnosť skutkov a osoby obvinených sa nebude v súčasnosti vyjadrovať. "Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR vzhľadom na závažnosť skutkov a osoby obvinených nebude v súčasnosti poskytovať bližšie informácie v tejto trestnej veci," povedala pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. K prípadu sa nevyjadrovalo ani Prezídium Policajného zboru SR.