Quantcast
< sekcia Slovensko

ŠÚKL eviduje 11.073 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný.

Bratislava 1. júna (TASR) - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k utorku (31. 5.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.073 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1694 ako závažné. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe. Pripomína, že štatistiku k hláseniam bude zverejňovať na mesačnej báze.

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. "Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený," dodal ústav.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.