Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

ŠÚKL stále eviduje zvýšený počet výpadkov liekov zo skupiny antibiotík

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.SK - Anna Švidroňová

Výpadky evidujeme aj pri liekoch určených na psychické a neurologické ochorenia. Taktiež evidujeme opakujúce sa krátkodobé výpadky pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov, priblížila hovorkyňa ŠÚKL.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) naďalej eviduje zvýšený počet výpadkov liekov zo skupiny antibiotík. "Situácia s dostupnosťou ATB je síce lepšia ako na prelome rokov, respektíve začiatku roka 2023, stále však na trhu evidujeme vysoké percento ATB s prerušenými dodávkami," povedala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová. Výpadky sa týkajú aj ďalších liekov.

"Výpadky evidujeme aj pri liekoch určených na psychické a neurologické ochorenia. Taktiež evidujeme opakujúce sa krátkodobé výpadky pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov," priblížila hovorkyňa.

Upozornila na to, že môže tiež dôjsť k rýchlejšiemu vypredaniu liekov na respiračné ochorenia, ktoré sú typické pre jeseň a zimu. Niektorí výrobcovia a držitelia registrácie však podľa nej plánujú optimalizovať výrobu tak, aby zabezpečili dostupnosť liekov. Tú môže komplikovať aj hromadenie liekov pacientmi. "Je potrebné nakupovať racionálne a nevytvárať si doma prehnané zásoby," apeluje Matiašová.

ŠÚKL eviduje aj obnovenie dodávok niektorých druhov liekov. Ide napríklad o detské sirupy proti bolesti, ktoré chýbali v auguste. "Pokiaľ ide o detské sirupy, dodávky sú takmer vo všetkých prípadoch obnovené," uzavrela hovorkyňa.