Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nelegálnymi lekárňami

Ilustračné foto. Foto: TASR

Radia tiež nekupovať produkty ponúkané ako lieky na nový koronavírus. Na celom svete totiž v súčasnosti neexistuje liek určený výlučne na toto ochorenie.

Bratislava 25. marca (TASR) – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Európska lieková agentúra varujú verejnosť pred nakupovaním liekov z nelegálnych internetových lekární a od iných neschválených predajcov, ktorí sa snažia zneužiť strach z pandémie nového koronavírusu.

Radia tiež nekupovať produkty ponúkané ako lieky na nový koronavírus. Na celom svete totiž v súčasnosti neexistuje liek určený výlučne na toto ochorenie. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

"V týchto dňoch sa najmä na internete objavujú predajcovia, ktorí ponúkajú produkty na liečbu či prevenciu ochorenia COVID-19 alebo ľahký prístup k liekom, ktoré sú inak nedostupné," načrtla Jurkemíková. Upozorňuje, že takéto internetové stránky nie sú schválenými internetovými lekárňami a ponúkajú neschválené, prípadne falšované lieky.

Ako vysvetľuje ŠÚKL, falšované lieky majú uvedený nepravdivý údaj o totožnosti lieku alebo nepravdivé údaje v dokumentácii. Môžu obsahovať nesprávne alebo žiadne liečivo, prípadne správne liečivo v nesprávnom množstve. Rizikom je tiež obsah rôznych nebezpečných látok a prímesí, ktoré sa v liekoch nachádzať nesmú, napríklad ťažkých kovov, ako arzén, hliník či ortuť alebo jedov a karcinogénnych látok. "Užívanie takýchto produktov môže viesť k závažným zdravotným problémom alebo k zhoršeniu zdravotného stavu," upozornila hovorkyňa.

Ústav pripomína, že na Slovensku ani v Európskej únii momentálne nie je registrovaný žiaden liek na liečbu ochorenia COVID-19. Lieky, ktoré sa pri liečbe používajú, sú buď lieky registrované na iné ochorenie, alebo neregistrované lieky, ktorých použitie muselo byť schválené príslušnou autoritou. "Žiaden z takýchto liekov sa nemôže predávať na internete," zdôrazňuje.

Na Slovensku je povolený internetový predaj len registrovaných liekov, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Zoznam schválených internetových lekární je zverejnený na webovej stránke ŠÚKL.