Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Slovensko

Susko avizuje disciplinárny návrh voči senátu 5T Najvyššieho súdu

Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko. Foto: TASR Jaroslav Novák

Susko poukázal na rozhodnutia najvyšších súdnych autorít o porušení základných ľudských práv a slobôd senátom 5T NS SR.

Bratislava 18. júna (TASR) - Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) avizoval podanie disciplinárnych návrhov v súvislosti s činnosťou senátu 5T Najvyššieho súdu (NS) SR. Dôvodom majú byť porušenia práv, ktoré senátu vytkol Ústavný súd SR a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval na utorkovej tlačovej konferencii aj o trestných oznámeniach.

"Podáme disciplinárne návrhy, ako aj ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti," priblížil Susko. Poukázal na rozhodnutia najvyšších súdnych autorít o porušení základných ľudských práv a slobôd senátom 5T NS SR. Napríklad na minulotýždňové rozhodnutie ESĽP, ktorý konštatoval porušenie práv sťažovateľky pri rozhodnutí o trvaní väzby.

Kaliňák hovoril o deformovaní spravodlivosti na Slovensku, svojvoľných rozhodnutiach a sudcovskom aktivizme. Kritizoval, že Najvyšší súd nepristúpil k žiadnej aktivite voči senátu a najmä sudcovi Jurajovi Klimentovi. Poukázal, že na sudcu podali trestné oznámenie. Avizoval aj podanie trestných oznámení na bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka či exministerku spravodlivosti a v súčasnosti poslankyňu parlamentu Máriu Kolíkovú (SaS).

V prípade Kolíkovej má ísť podľa Kaliňáka o podozrenie z úmyselného ponechania plynutia lehôt na podanie disciplinárnych návrhov. "Príde mi absurdné, že minister obrany, ktorý je priamo zainteresovaná osoba v samotných trestných konaniach, dáva takýto podnet," reagovala Kolíková. Dodala, že na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči sudcom musí byť preukázané úmyselné konanie proti právu.

Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta pre TASR uviedol, že rešpektuje zákonnú kompetenciu ministra spravodlivosti podávať disciplinárne návrhy.