Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

Susko považuje za jeden z cieľov rekodifikáciu Občianskeho zákonníka

Na archívnej snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD). Foto: TASR Jakub Kotian

Minister spravodlivosti Boris Susko priblížil, že právny dualizmus v obchodnom a občianskom práve spočíva najmä v zmluvných vzťahoch pre fyzické a právnické osoby.

Bratislava 6. januára (TASR) - Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) považuje za jeden z hlavných legislatívnych cieľov v roku 2024 rekodifikáciu Občianskeho zákonníka. Výsledkom má byť odstránenie právneho dualizmu záväzkových vzťahov v občianskom a obchodnom práve.

"Veľkým a hlavným cieľom je rekodifikácia občianskeho práva hmotného, teda Občianskeho zákonníka, ktorá sa tu už rieši niekoľko desiatok rokov a my by sme naozaj chceli s týmto pohnúť," povedal Susko v rozhovore pre TASR.

Priblížil, že právny dualizmus v obchodnom a občianskom práve spočíva najmä v zmluvných vzťahoch pre fyzické a právnické osoby. "Máme rovnaké typy zmlúv s určitými rozdielmi, toto sa budeme snažiť nejakým spôsobom odstrániť," priblížil.

Nevylučuje odčlenenie práva obchodných spoločností z Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka. "Budeme sa snažiť pokračovať a dotiahnuť do konca legislatívne kroky, ktoré už boli v minulých obdobiach začaté," podotkol minister.

Zopakoval, že za prioritný krátkodobý cieľ považuje zmeny v trestnej politike. "No a potom tu máme viacero významných, ale drobnejších legislatívnych úloh. Napríklad zmenu zákona o výkone väzby, kde by sme chceli zlepšiť podmienky a celkovo zhumanizovať väzenstvo," dodal. Okrem iného avizuje aj možné prehodnotenie civilného sporového a mimosporového poriadku.