Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

Symbolická sviečka spojila ľudí rôzneho politického presvedčenia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Symbolická sviečka sa dala zapáliť na sociálnej sieti dočasnou zmenou profilovej fotografie.

Bratislava 4. augusta (TASR) – Virtuálnu sviečku, ktorou si v stredu (2.8.) mohla verejnosť pripomenúť obete rómskeho holokaustu, zapálili na svojich online profiloch ľudia hlásiaci sa k rôznym názorovým i politickým prúdom. "Je to pre nás dobrá správa, že existujú veci, na ktorých sa zhodnú ľudia naprieč celým politickým spektrom," uviedol v tejto súvislosti splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (nominant Mosta-Híd). Túto aktivitu inicioval spolu s ministerskou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd).

"Na úrade sme to vnímali ako chvíľu, keď sme dali zbohom nezmyselným zbraniam a spojili sa proti temným silám nenávisti. Rovnaká sviečka horela u prezidenta, na stránke Úradu vlády, na webe Mosta- Híd či facebooku Progresívneho Slovenska. Je to dobrý signál," dodal Ravasz.

Pripomenul, že kampaň je súčasťou snahy o zmenu verejnej mienky o Rómoch. Túto aktivitu si vytýčil Ravaszov úrad v samostatnom akčnom pláne, ktorý by už na najbližšom zasadnutí mala vláda schváliť. Splnomocnenec priznal, že v tejto oblasti je ešte veľa práce. Poukázal pritom aj na to, že i stredajší pietny deň niektorí zneužili na prejav nenávisti voči Rómom.

Na nenávisť pod komentármi reagovala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá pri vyjadreniach rôznych politikov či vetách o neprispôsobivých asociáloch na sociálnych sieťach vidí "až hrozivú paralelu k postupnému nástupu nacizmu v 30. 20. storočia". Túto podobnosť podľa nej nemožno podceňovať.

Symbolická sviečka sa dala zapáliť na sociálnej sieti dočasnou zmenou profilovej fotografie. Bola vyjadrením toho, čo museli Rómovia počas druhej svetovej vojny prežívať, ale zároveň aj životnej sily, ktorou Rómovia oplývajú a vďaka ktorej si napriek neprajným situáciám nenechajú vziať svoju identitu.

Pietna spomienka na obete rómskeho holokaustu pripomína 2. august 1944 – deň, keď v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zavraždili viac ako 3000 Rómov. Celkovo počas druhej svetovej vojny zomrelo vyše 300.000 európskych Rómov.