Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Systém Patriot využíva viacero európskych krajín či Japonsko a Izrael

Príslušníci 10. armády protivzdušnej obrany US Army stoja pri raketovom systéme Patriot na leteckej základni Siauliai počas spoločného cvičenia multinárodných síl NATO a litovskej armády Tobrug Legacy 2017 20. júla 2017. Foto: TASR/AP

Ako prvá z krajín strednej, východnej a severnej Európy, vrátane Pobaltia zadovážilo Patriot Poľsko, a to v roku 2018.

Bratislava 26. februára (TASR) - Obranný systém Patriot s antiraketami dokáže detekovať, sledovať a ničiť lietadlá vrátane bezpilotných, riadené strely aj taktické balistické strely.

Mobilný raketový systém využívajú strely dlhého doletu typu zem-vzduch s operačným dosahom až 160 kilometrov. Systém vyvinula americká spoločnosť Raytheon začiatkom 60. rokov. Od roku 1984 je vo výzbroji armády USA. Používal sa napríklad v roku 1990 počas prvej vojny v Perzskom zálive. Okrem USA a viacero európskych krajín systém využívajú aj Taiwan, Izrael, Japonsko, Kuvajt a Saudská Arábia.


Ako prvá z krajín strednej, východnej a severnej Európy, vrátane Pobaltia zadovážilo Patriot Poľsko, a to v roku 2018. Dohodu na dodávky dvoch kompletných batérií systému Patriot má mať poľská armáda k dispozícii do konca roku 2022. Protivzdušný systém stredného dosahu Poľsko kúpilo za 4,75 miliardy amerických dolárov.

Protiraketový systém Patriot, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Za nimi nasledovalo v tom istom roku Švédsko, ktorý americký raketový systém protivzdušnej obrany označilo za spoľahlivý a schopný bojovať proti balistickým robotom. Obe krajiny sa pripojili k vtedajšej skupine 15 krajín, ktoré disponovali systémom Patriot. Z európskych krajín ešte pred Poľskom mali Patriot vo výzbroji Nemecko, Holandsko, Grécko a Španielsko. O nákupe uvažovalo v tom čase aj Rumunsko, ktoré si obranný systém zadovážilo v roku 2020.

Po sobotnom rokovaní vlády minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) oznámil, že Nemecko dodá na Slovensko systém Patriot na posilnenie protivzdušnej obrany. "Nemecko bude robustne participovať na jednotke predsunutej prítomnosti, a to dodaním systému Patriot. Spoločne s Holandskom vyšlú aj personál a spoločne budú súčasťou vytvorenej jednotky na území SR," povedal Naď.

Predseda vlády SR sa na sociálnej sieti poďakoval nemeckej a holandskej vláde za prísľub vojenskej pomoci. Slovensko tak podľa neho môže výrazne zvýšiť ochranu vzdušného priestoru. "Strategické objekty vrátane našich jadrových elektrární a chemických tovární musíme dôkladne chrániť," poznamenal s tým, že protiraketový systém Patriot je presne to, čo teraz SR potrebuje. Tento systém podľa premiéra nedopustí žiadnym útočným ani zablúdeným strelám, aby spôsobili na území Slovenska škody a nešťastie.