Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

T. Taraba: Verejnosť nepríde o žiadne právo v procese EIA

Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS). Foto: TASR Jaroslav Novák

Taraba zároveň skritizoval mimovládne organizácie, ktoré prostredníctvom procesu EIA blokujú napríklad výstavbu nových fabrík.

Bratislava 14. februára (TASR) - Verejnosť nepríde o žiadne právo pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Po rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v súvislosti s návrhom novely zákona o EIA, ktorá je aktuálne v skrátenom legislatívnom konaní.

"Slovensko má druhý najhorší zákon o EIA v celej Európskej únii. Nový zákon bude o tom, ako lacnejšie a rýchlejšie stavať tam, kde sú už platné územné plány," skonštatoval Taraba. Proces EIA podľa neho nebude trvať tak dlho ako doteraz, odstránia sa aj svojvoľné konania alebo nekonania úradníkov.

"Vráti sa štandardný proces, ktorý platí v Rakúsku a Nemecku. Uvíta to celá verejnosť, bude to v prospech ľudí a rodín," podotkol šéf envirorezortu.

Taraba zároveň skritizoval mimovládne organizácie, ktoré prostredníctvom procesu EIA blokujú napríklad výstavbu nových fabrík. Poukázal na to, že Slovensko sa stalo druhou najchudobnejšou krajinou v rámci EÚ a dôvodom je aj aktuálne platný zákon o EIA, ktorý odrádza od investovania na Slovensku.

Ministerstvo životného prostredia predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o EIA. Celý proces ňou chce zjednodušiť a zrýchliť z dôvodu prepojenia s povoľovacím procesom pre stavby a prevádzky podliehajúce posudzovaniu vplyvov.

Mimovládne organizácie tvrdia, že návrh novely je ďalším krokom k znižovaniu štandardov ochrany životného prostredia. Narúša základné demokratické princípy v rozhodovaní, spôsobuje chaos v legislatíve a znižuje ochranu životného prostredia pri povoľovaní veľkých stavieb. Novela taktiež podľa nich vylučuje verejnosť aj obce z dôležitých častí procesu.