Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Slovensko

Takmer tri štvrtiny Slovákov sú s prezidentom A. Kiskom spokojné

Andrej Kiska Foto: TASR

Naopak, nespokojná je necelá pätina opýtaných (18,1 percenta). Približne desatina Slovákov sa k tejto veci nevedela vyjadriť.

Bratislava 15. júna (TASR) - Takmer tri štvrtiny Slovákov (72 percent) sú spokojné s tým, ako Andrej Kiska vykonáva úrad prezidenta. Naopak, nespokojná je necelá pätina opýtaných (18,1 percenta). Približne desatina Slovákov sa k tejto veci nevedela vyjadriť. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS, ktorý realizovala začiatkom júna formou osobného dopytovania na vzorke 1018 respondentov.

Najvyššiu mieru spokojnosti podľa prieskumu dosiahol prezident Kiska medzi voličmi stredo-pravých strán, a to Sieť (92 percent), SaS (87 percent), OĽaNO (86 percent), Most-Híd (85 percent) a KDH (81 percent). U voličov Smeru-SD sa spokojnosť s Andrejom Kiskom pohybuje na úrovni 66 percent. Relatívne najmenšiu spokojnosť s prezidentom vyjadrili voliči SNS (51 percent).

V prípade dôvery ľudí v politikov súčasnej hlave štátu verí sedem z desiatich respondentov (71,9 percenta). Nedôveru mu vyslovila necelá štvrtina opýtaných (23 percent). Premiérovi Robertovi Ficovi podľa prieskumu dôverujú približne štyria z desiatich ľudí (37,9 percenta). Nedôveruje mu však šesť z desiatich oslovených (56,8 percenta). Predseda vlády má medzi voličmi strany Smer-SD dôveru na úrovni 92 percent. Predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu verí necelá tretina opýtaných Slovákov (31,6 percenta) v prieskume. Naopak, nedôveru mu vyjadrila takmer polovica respondentov (49,6 percenta). Dôveru medzi voličmi strany Smer-SD má na úrovni 61 percent.

TASR informoval Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.