Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Slovensko

Taraba: SR presadila záujmy pri ochrane medveďov a obnove prírody

Na archívnej minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS). Foto: TASR Jaroslav Novák

Taraba po stretnutí informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou.

Luxemburg 17. júna (TASR) - Slovensko presadilo vlastné záujmy pri zákone o obnove prírody a v oblasti ochrany medveďov. Po zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu to v pondelok uviedol slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba, informuje TASR podľa tlačového vyhlásenia komunikačného odboru Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Taraba po stretnutí informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou. "Zároveň finálne znenie zákona o obnove prírody vytvára pre Slovensko priestor, že získame významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít napríklad na východe Slovenska v okolí Chemka Strážske," uviedol šéf slovenského rezortu životného prostredia.

O prijatí zákona rozhodlo Slovensko svojím hlasom spoločne s Rakúskom. "Jasne som deklaroval, že Slovensko podporí len znenie zákona, ktorý bude garantovať významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nebude mať dopad na poľnohospodárstvo," uviedol Taraba.

Podľa ministra Slovensko už dnes plní požiadavky obsiahnuté v zákone o ochrane prírody týkajúce sa ochrany 20 percent plochy územia. Zákon tak bude mať pre SR len finančne pozitívne dôsledky. Nadobudnuté financie pritom bude možné využiť podľa Tarabu napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí slovenského územia.

Slovensko podľa Tarabu dalo zároveň jasne najavo, že aj otázka regulácie medveďa predstavuje v slovenskom kontexte neraz nielen otázku bezpečnosti ľudí, ale aj prvok ochrany biodiverzity.

Podľa MŽP Slovensko tiež ocenilo vyváženú a korektnú komunikáciu s Európskou komisiou v oboch otázkach a v danej komunikácii plánuje pokračovať.