Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Horskí záchranári dnes vykonávali lavínovú sondu na Lomnickom štíte

Na snímke členovia Horskej záchrannej služby Peter Šperka (vľavo) a Ľubomír Klocok zisťujú výšku snehovej pokrývky na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách 23. januára 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Turisti by mali pri pohybe vo vysokohorskom teréne v zimných mesiacoch dbať na pokyny SLP HZS, sledovať ich a riadiť sa podľa nich.

Tatranská Lomnica 23. januára (TASR) – Príslušníci Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS) dnes vykonávali merania na Lomnickom štíte. Ľubomír Klocok z HZS pre TASR uviedol, že lavínové sondy, ktoré sa tiež nazývajú snehové profily snehovej pokrývky, robia za účelom, aby vedeli predpovedať stupeň lavínového nebezpečenstva.

„Sú dva druhy takých sond. Jedna je kladivková sonda, a to je vlastne meranie tvrdosti jednotlivých vrstiev snehovej pokrývky. A z toho sa dá určiť, kde sú kritické miesta, kde by mohlo dôjsť k odtrhnutiu lavíny. Druhá sonda je vlastne ručný profil, pomocou ktorého sa dá zistiť zloženie tých vrstiev, z akého druhu snehu sú. A tiež to vypovedá o tom, aké hrozí nebezpečie,“ objasnil Klocok. V Tatranskej Lomnici sa robia takéto sondy striedavo na Čučoriedkach, na Skalnatom plese, v Lomnickom sedle a na Lomnickom štíte, aby odborníci dokázali odhadnúť celý výškový profil. Merania robia predovšetkým vtedy, keď dochádza k zmene počasia, mení sa teplota, napadne sneh, avšak v priemere aspoň raz týždenne.

„Momentálne platí druhý lavínový stupeň z päťdielnej stupnice, profil je stabilný, nie je veľmi nebezpečný, aj keď v nejakých žľaboch, muldách, kde sú preveje, alebo tam, kde je viac naviateho snehu, je to nebezpečenstvo vyššie,“ upozornil Klocok. Pri meraní, ktoré v priemere trvá viac ako hodinu, musia byť vždy prítomní dvaja ľudia. Dnešná lavínová sonda sa robila na plošine približne dva metre pod vrcholom Lomnického štítu.

„Turisti by mali pri pohybe vo vysokohorskom teréne v zimných mesiacoch dbať na pokyny SLP HZS, sledovať ich a riadiť sa podľa nich. Ľudia, ktorí sú neznalí pomerov, by mali veľmi dávať pozor na to, kde sa pohybujú, pretože lavíny sú nevyspytateľné, to je jav, ktorý sa nikdy nedá presne určiť,“ zdôraznil Klocok.