< sekcia Slovensko

O ťažbe uránu budú ľudia rozhodovať v referende

Ilustračné foto Foto: TASR

Plénum zároveň odsúhlasilo pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho, z ktorého vyplýva, že o ťažbe uránu budú rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti.

Bratislava 3. júna (TASR) – Ťažba uránu bude od 15. júna na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí. Vyplýva to z novely geologického zákona, ktorú dnes 122 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR. O právnej norme rokoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer-SD) vysvetlil, že pri geologickom prieskume, ktorý predchádza ťažbe, majú dotknuté obce a mestá právo veta od roku 2010. To sa však netýka Jahodnej pri Košiciach, kde záujemca získal povolenie na geologický prieskum už v roku 2005. Tento prieskum by mal byť podľa slov ministra ukončený v apríli 2015. Záujemca o ťažbu bude musieť následne požiadať šesť dotknutých obcí o zorganizovanie referenda.

"Až na základe kladného referenda bude môcť pokračovať na základe banského zákona v žiadosti o dobývací priestor a ťažobné povolenie," ozrejmil Žiga. Pri návrhu takejto zmeny zákona neuvažoval o tom, že by sa zákaz vzťahoval aj na ťažbu zlata. V Kremnici a v Detve, ktorých sa to týka, je totiž proces už v ďalšej fáze - uskutočňuje sa tu konanie v rámci banského zákona o povolení samotnej ťažby, zdôraznil.

Na Slovensku sú tri lokality, kde sa nachádzajú rádioaktívne látky - Považský Inovec, Novoveská Huta a Jahodná pri Košiciach. Žiga neočakáva, že by dôsledkom zmeny zákona mohli byť žaloby zo strany záujemcov o ťažbu.

Referendum v celom meste

Plénum zároveň odsúhlasilo pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), z ktorého vyplýva, že o ťažbe uránu v Bratislave a Košiciach budú rozhodovať všetci obyvatelia na území celého mesta, nielen jednotlivé mestské časti, ktorých sa prípadná ťažba týka. "Ak je dotknutou obcou hlavné mesto Bratislava a Košice, vyžaduje sa vyslovenie súhlasu obyvateľov hlavného mesta alebo mesta Košice," citoval Raši. Návrhom reaguje na obavu, že v oboch mestách by dotknuté mestské časti mohli teoreticky odsúhlasiť v referende ťažbu uránu, hoci zvyšok mestských častí s tým nesúhlasí.

Viliam Novotný
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Opozícia sa k postupu Smeru-SD vyjadrovala väčšinou kriticky. Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného Smer-SD novelou zákona o geologických prácach "kapituloval" pred komunálnymi voľbami tlaku verejnej mienky a opozície. "Vyhrali Košičania, ale poďakovať sa za to netreba Smeru, ktorý len hrá svoje marketingové hry, ale všetkým aktivistom, ktorí dlhé roky organizovali ľudí, zbierali podpisy pod petície a organizovali protesty," uviedol Novotný.

Podľa neho v prípade ložiska uránu Smer-SD v minulosti podliehal tlaku lobistických skupín a ťažobných spoločností, blížia sa však komunálne voľby a strana chce pomôcť primátorovi Košíc Richardovi Rašimu (Smer-SD) v ďalšej kandidatúre. "Jednoducho, v Smere to vyhodnotili tak, že je čas urobiť populárne, populistické gesto, aby sa to Košičanom páčilo," konštatoval. Za dobrú správu poslanec označil, že tlak verejnej mienky, občianske petície, ako aj opozičná práca má zmysel. Novotný pritom poukázal na to, že už v roku 2009 poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová predložila v NR SR novelu zakazujúcu ťažbu uránu, čo však Smer-SD nepodporil.

Ochranári kritizujú novelu

Schválená novela geologického zákona podľa Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Košice 2013 nezodpovedá dlhodobej požiadavke občanov, najmä v Košiciach, na bezpodmienečný zákaz ťažby uránu. Novela stanovuje len podmienky povolenia ťažby.

"Ťažbu môžu v referende odobriť obyvatelia obcí, ale nie celej lokality vystavenej nepriaznivým účinkom ťažby a spracovania rádioaktívnych nerastov. Referendom sa štát vyvliekol z povinnosti zachovávať ústavné práva občanov na zdravie a zdravé životné prostredie, o ktoré sa predkladateľ novely v dôvodovej správe opiera," uviedol predseda ZO SZOPK Košice 2013 Rovinský.

Na snímke protestujúci košický občiansky aktivista Ladislav Rovinský.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Zákaz dobývania rádioaktívnych nerastov určený v geologickom zákone je podľa neho ďalej problematický z dôvodu, že môže byť chápaný ako nepriama novelizácia banského zákona. Takáto nepriama novelizácia by mohla byť predmetom podania na Ústavný súd SR. "Aj preto zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov musí byť záväzne vyjadrený aj v územných plánoch. Aktuálne je to naliehavé pri územnom pláne v lokalite Jahodná pri Košiciach, ktorého schvaľovanie je zablokované Ministerstvom hospodárstva SR," konštatoval Rovinský.

Ak k schváleniu navrhnutých zmien a doplnkov v územných plánoch nedôjde, môže podľa šéfa občianskeho združenia nastať situácia, že banským spoločnostiam nebude nič brániť začať s ťažbou a spracovaním uránu v Košiciach.

Národná rada SR dnes schválila v skrátenom legislatívnom konaní vládnu novelu geologického zákona. Podľa nej ťažba uránu bude od 15. júna na Slovensku možná iba v prípade, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutých obcí.