Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Slovensko

Témou umeleckej súťaže Zelený svet je Teplo môjho domova

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Súťaž Zelený svet je určená pre materské, základné, základné umelecké a stredné školy. Zapojiť sa môžu do 28. apríla 2024.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Teplo môjho domova je témou medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet 2023. V poradí 28. ročník podujatia organizuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Prostredníctvom súťaže sa snaží vštepovať deťom vzťah k prírode a životnému prostrediu.

Mladých umelcov vyzýva k vytvoreniu výtvarných a literárnych umeleckých diel, ktorým vyjadria svoj postoj k aktuálnym environmentálnym problémom a pokúsia sa zamyslieť nad ich riešeniami.

Organizátor súťaže k téme podčiarkuje, že teplo v domácnostiach do veľkej miery ovplyvňuje vzduch, ktorý dýchame. "Alergie, ochorenia dýchacej sústavy alebo srdcovo-cievne ochorenia si ľudia nespájajú so znečisteným ovzduším. Na poplach však bijú už aj zdravotníci, pretože Slovensko je v otázke kvality ovzdušia na chvoste spomedzi štátov Európskej únie," uvádza SAŽP. Podľa vyjadrenia agentúry, najväčšie problémy ľuďom spôsobujú prachové častice s priemerom menším než ľudský vlas, a karcinogénna látka - benzo(a)pyrén. "Až 70 % týchto znečisťujúcich látok pochádza z lokálneho vykurovania, teda z kúrenia pevným palivom, ktoré sa komínmi šíri ďalej po celej obci. Jesenné a zimné inverzie v dolinách môžu situáciu ešte zhoršiť," poznamenáva SAŽP.

Súťaž Zelený svet je určená pre materské, základné, základné umelecké a stredné školy. Zapojiť sa môžu do 28. apríla 2024. Viac informácií je zverejnených na www.ewobox.sk/sazp/zeleny-svet/.