Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: J. Naď: Do obeda malo pozitívny výsledok 7947 ľudí

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra. Vytvorených má byť viac ako 5000 odberných miest a 4901 odberných tímov. Na snímke sprava minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naďa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok počas brífingu na odberovom mieste v areáli Závodiska Bratislava v Petržalke v Bratislave 31. októbra 2020. Foto: TASR - Dano Veselský

Aktuálny priebeh testovania v súčasnosti prekonal očakávania z posledných dní. Ukazuje aj tým, čo to spochybňovali, že sme sa zomkli, skonštatoval minister.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828.518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec. Dodal, že záujem ľudí o testovanie neutícha a v súčasnosti sme sa dostali cez jeden milión ľudí, ktorí boli pretestovaní. K 14.00 h bolo podľa jeho slov otvorených 99,2 percenta odberných miest.

Do testovania je podľa ministra obrany nasadených viac ako 40.000 ľudí po celom Slovensku, z toho vyše 6000 vojakov, 5000 policajtov, 113 hasičov a takmer 15.000 zdravotníkov. Súčasťou operácie je tiež takmer 10.000 administratívnych pracovníkov, 250 príslušníkov finančnej správy, ako aj približne 4000 dobrovoľníkov. Pomáha aj 33 príslušníkov ozbrojených síl z Rakúska a 200 zdravotníkov z Maďarska. Nasadených je podľa ministra obrany 1856 vozidiel, ktoré cirkulujú po Slovensku, ktoré dopĺňajú materiál a presúvajú personál. Od piatka (30. 10.) podľa jeho slov najazdili viac ako pol milióna kilometrov, pričom prepravili materiál, ktorý pozostával zo 4100 paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4300 ton. Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

Na Slovensku bolo v rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 v sobotu k 10.00 h funkčných viac ako 98 percent odberných miest. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že z celkového počtu 4961 plánovaných odberných miest pre sobotu bolo otvorených 4900. Minister to označil za malý zázrak a úžasný výsledok.Naď doplnil, že okrem odberných miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtka (29. 10.) testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti. Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600.000 testov.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) povedal, že zatiaľ neboli zaznamenané žiadne vážnejšie incidenty, okrem dvoch prípadov. Matovič zároveň ocenil tých, ktorí sa na testovaní zúčastnili, poďakoval príslušníkom Ozbrojených síl SR, hasičom, zdravotníkom, dobrovoľníkom, ako aj samosprávam. Poprosil tých, ktorí majú pozitívny výsledok, aby ostali v karanténe aj s rodinnými príslušníkmi. Ľudí s negatívnym výsledkom testu vyzval k dodržiavaniu opatrení.

Verí, že počas dňa sa podarí sfunkčniť všetky odberné miesta na Slovensku. "Aktuálny priebeh testovania v súčasnosti prekonal očakávania z posledných dní. Ukazuje aj tým, čo to spochybňovali, že sme sa zomkli," skonštatoval minister.

Zdravotníci, ktorých bol nedostatok, sa podľa Naďa hlásili vo veľkých počtoch v noci i ráno. "Aj teraz chodia na niektoré odberné miesta a buď sa zapoja priamo do práce, alebo sa pýtajú, kde treba pomôcť," podotkol šéf rezortu obrany. Do celoplošného testovania by malo byť aktuálne zapojených viac ako 15.000 zdravotníkov. Naď hovorí zatiaľ o úspechu. "K 10.00 h len 61 konkrétnych tímov nebolo funkčných. Je to zázrak, že nám prišlo toľko lekárov či medikov," oznámil Naď.K ranným problémom, kde viaceré odberné miesta boli otvorené neskôr, vysvetlil, že nie všetky plánované odberné tímy boli funkčné. Niekde chýbal zdravotnícky personál a niekde materiál. V Bratislave podľa ministra chýbali najmä hárky. "Dôvodom je, že dve plne naložené autá ostali v kolóne, ktorá sa vytvorila pre 'drive through odberové miesta'. Museli ich s pomocou polície odtiaľ dostať," spresnil Naď. Potvrdil, že v Bratislave miestami kolabuje doprava najmä pre drive through miesta, kde sa tvoria rozsiahle zápchy. Ako podotkol, samosprávam preto odporúčali, aby drive through z tohto dôvodu nezriaďovali. "Upozorňovali sme ich na to. Niektorí to akceptovali, iní nie. Nie je to však kritika, ale fakt," uviedol minister.Minister obrany a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa zároveň prišli do bratislavskej Petržalky poďakovať 22 rakúskym vojenským špecialistom, ktorí pomáhajú pri celoplošnom testovaní. Vďaku okrem rakúskej vlády smerovali aj do Maďarska, odkiaľ prišlo na južné Slovensko pri testovaní pomáhať 200 špecialistov. Korčok zároveň deklaroval, že ich prítomnosť na Slovensku je v rámci humanitárnej operácie a v súlade s právnym poriadkom SR a Ústavou SR. Minister Naď taktiež oznámil, že celoplošné testovanie na Slovensku prišli sledovať aj poradcovia britského premiéra, keďže vo Veľkej Británii plánujú taktiež podobné testovanie.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti napísal, že takáto funkčnosť odberových tímov znamená, že každý, kto sa chce na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 zúčastniť, sa určite na rad dostane. "Nechoďte na odberové miesta, kde sú veľké rady. Podvečer bude prázdno a v nedeľu ešte viac," deklaruje predseda vlády.