< sekcia Slovensko

T. Drucker: Vystaviť ľudí a zdravotníkov riziku je nezodpovedné

Na snímke predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR). Foto: TASR Pavol Zachar

Poukázal tiež na to, že splnené nie sú nakoniec ani špecifikácie testov, keďže ich senzitivita je nižšia, ako firma deklaruje a na takéto testovanie ich neodporúčajú ani mnohí odborníci.

Bratislava 22. októbra (TASR) – Vystaviť zdravých ľudí a zdravotníkov riziku, že sa nakazia, je nezodpovedné a je to úplne zlý postup. Na štvrtkovom brífingu to vyhlásil predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker na margo plánovaného celoplošného testovania na Slovensku na ochorenie COVID-19. Testovanie označil za "samoľúby úlet" a "dobrodružstvo" premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Firmu, ktorá má dodať desať miliónov skríningových testov, považuje za nedôveryhodnú.

"Mnohí ľudia sa, samozrejme, boja o svoje zdravie. Ale vystaviť riziku zdravých ľudí, ľudí, ktorí poctivo dodržiavajú karanténne opatrenia, že sa majú dostaviť na miesta, kde prichádzajú stovky ľudí nakazených... vystaviť zdravotníkov riziku, že sa nakazia, je proste nezodpovedné," skonštatoval Drucker, podľa ktorého nový koronavírus nezničíme celoplošným testovaním ani lockdownom, ale systematickými opatreniami.

Firmu Eurolab Lambda, s ktorou štát uzatvoril zmluvu na nákup desiatich miliónov testov za 43 miliónov eur, považuje za nedôveryhodnú. Opätovne kritizoval, že sa firma prihlásila aj napriek tomu, že mala dlh voči Sociálnej poisťovni, čím nesplnila jednu zo základných požiadaviek. Fakt, že firma dlh splatila pred podpisom zmluvy, považuje za nepodstatné.

Poukázal tiež na to, že splnené nie sú nakoniec ani špecifikácie testov, keďže ich senzitivita je nižšia, ako firma deklaruje a na takéto testovanie ich neodporúčajú ani mnohí odborníci. Podľa vlastných slov je skôr zástancom primeraných a adresných testov, PCR testov zadarmo, zriadiť by sa mohlo podľa neho napríklad aj Call centrum, aby sa ľudia mohli dovolať. Uplatnenie nakúpených skríningových testov vidí skôr na pohotovostiach či na urgentoch.

"Je neprípustné, aby v takýchto chvíľach Igor Matovič zneužíval svoje postavenie a tajil pred verejnosťou tak kľúčové veci, akými je obstaranie skríningových testov," poznamenal Drucker. Štátnych úradníkov vyzval na to, aby sa "nepoddali hrám", pripomenul im, že nesú trestno-právnu zodpovednosť. Drucker sa tiež nechal počuť, že sa v lete v boji proti pandémii neurobilo nič a pandemický plán nefunguje. Myslí si, že ak by prišla prípadne tretia vlna, ľudia prestanú dôverovať v opatrenia a prestanú byť ochotní znášať ich.