< sekcia Slovensko

Vyšetrenia vo väzniciach vlani odhalili prítomnosť drog u 170 väzňov

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

V súčasnosti sa v slovenských ústavoch nachádza 1312 obvinených a 8610 odsúdených.

Bratislava 26. júla (TASR) - V minulom roku vykonali v slovenských väzniciach 1816 skríningových vyšetrení testovacími platničkami na prítomnosť drog v moči a slinovými testami na drogy.

"U 170 osôb, čo predstavuje 9,36 percenta z vyšetrených, boli zistené pozitívne nálezy, ktoré sú prevažne pôvodom z liečiv (benzodiazepíny, barbituráty, opiáty). Z toho najčastejšie užívanými nedovolenými látkami boli: benzodiazepíny – 28,6 percenta, opiáty – 26,3 percenta a amfetamíny – 19,8 percenta," uviedol pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Ako dodal, za účelom predchádzania problémového užívania drog v  zariadeniach zboru sa v rámci drogového skríningu v súčasnosti na testovanie využívajú v prevažnej miere multidetekčné testovacie kazety na zistenie prítomnosti viacerých zakázaných látok (spravidla na sedem až desať látok). "Testovanie sa vykonáva zo vzorky moču alebo slín. Drogový skríning v podmienkach zboru realizujú predovšetkým zdravotnícke zariadenia a preventívno-bezpečnostná služba. Drogový skríning sa vykonáva spôsobom náhodného výberu alebo cielene u väznených osôb, u ktorých je akékoľvek podozrenie na prítomnosť drogy - najčastejšie pri nástupe do výkonu väzby alebo pri nástupe do výkonu trestu, prípadne počas výkonu väzby alebo počas výkonu trestu. Vykonáva sa aj u väznených osôb na základe poznatkov, že v minulosti mohli prísť do kontaktu s drogami," uviedol ďalej Baláž.

V súčasnosti sa v slovenských ústavoch nachádza 1312 obvinených a 8610 odsúdených.