< sekcia Slovensko

T.GAŠPAR: V roku 2016 nás čaká predsedníctvo v EÚ, voľby, aj migrácia

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Foto: Tablet.TV

Rokujeme aj s krajinou, ktorá odovzdáva predsedníctvo, aj s krajinou, ktorá po nás predsedníctvo preberá, uviedol pre TABLET.TV policajný prezident Tibor Gašpar.

Bratislava 1. januára (Teraz.sk) – Top udalosťami roka 2016, ktorými sa bude slovenská polícia zaoberať, budú parlamentné voľby a predsedníctvo Slovenska v Európskej únii (EÚ). V relácii Tablet.TV to konštatoval prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Zároveň upozornil, že v lete sa očakáva aj zvýšený počet migrantov.

Prípravy na predsedníctvo Slovenska v EÚ, ktoré našu krajinu čaká v druhom polroku 2016, sa začali približne pred rokom a pol. „Vnímam to tak, ako keby sme už bežali v predsedníctve, pretože rokujeme aj s krajinou, ktorá odovzdáva predsedníctvo, aj s krajinou, ktorá po nás predsedníctvo preberá,“ uviedol Gašpar.

V tejto súvislosti vysvetlil, že už teraz je zriadený štáb, ktorý bude zabezpečovať bezpečný priebeh podujatí organizovaných na území Slovenska, najmä v Bratislave. „Budú to rôzne obmedzenia v doprave, budú to rôzne projekty bezpečnostného charakteru na ochranu osôb, objektov, očakávajú sa aj možné narušenia niektorých tých podujatí. Máme vyselektované podujatia, ktoré voláme TOP podujatia, ide o účasť predsedov vlád, ministrov jednotlivých krajín EÚ,“ priblížil.

Nielen počas predsedníctva SR v EÚ bude podľa policajného prezidenta významnou témou naďalej migrácia. „Niektorí prognostici hovoria, že v budúcom roku sa očakáva dvojnásobný počet migrantov, ktorí prišli do Európy v tomto roku,“ avizoval Gašpar. Podľa neho práve na to reagujú niektoré rozhodnutia orgánov EÚ, že treba vytvoriť pohraničnú Schengenskú stráž. „Sú to prioritne politické rozhodnutia, ktoré určia, či aj my budeme prispievať, a v akom množstve, do vytvorenia spoločnej pohraničnej stráže. Napriek tomu aj na území Slovenska pracujeme na tom, ak by sme museli riešiť krízové scenáre,“ uviedol.

V súvislosti s marcovými parlamentnými voľbami Gašpar upozornil, že polícia má na starosti najmä to, aby prebehli zákonne, a aby neboli narušené. „To je tiež úloha, ktorá vyžaduje mnohé opatrenia a nasadenie väčších síl,“ dodal.

Policajný prezident by bol rád, keby všetky úlohy, ktoré polícia plní, plnila v roku 2016 o trochu lepšie než v roku 2015. „Mám na mysli úlohy na úseku plynulosti bezpečnosti v cestnej premávke, boj s kriminalitou, ochrana štátnej hranice, to všetko, čo sme zo zákona povinní vykonávať,“ spresnil.

„Okrem toho, keďže je to rok volieb, už tradične na Slovensku môže dôjsť aj k zmene policajného prezidenta,“ upozornil Gašpar. „Chcem pripraviť pre prípadnú zmenu na mojej pozícii pre môjho nástupcu všetky opatrenia do takého štádia, aby mohol spokojne prevziať funkciu a pokračovať v plnení týchto úloh,“ uviedol.

V novom roku želá policajný prezident všetkým hlavne zdravie a aby sa na Slovensku cítili bezpečne. „Rád by som zaželal všetkým občanom Slovenska bezpečné Slovensko. Aby sa mohli na našich cestách bezpečne presúvať do práce, za voľným časom, súčasne aby sa v našich uliciach cítili bezpečne a bolo menej kriminality ako človek im želám pevné zdravie a možno ešte druhú významnú dôležitú vec a to sú dobré medziľudské vzťahy. Kombinácia dobrého zdravia a týchto vzťahov väčšinou vedie k spokojnosti a k tomu, čo všetci chceme asi dosiahnuť,“ uzavrel.