Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Tisíce detí sa spojili a bubnovali, aby poukázali na svoje práva

Na snímke deti a žiaci počas podujatia Bubnovačka "Aby bolo deti lepšie počuť" na Hlinkovom námestí v Žiline dňa 19. novembra 2019. Foto: TASR Erika Ďurčová

November je mesiacom v oblasti ochrany práv dieťaťa. Práve 19. november, keď sa bubnovačka koná, je vyhlásený za Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Viac ako 21.000 detí na celom Slovensku v utorok v rovnakom čase od 10.00 do 11.00 h bubnovalo, aby poukázali na svoje práva. Do podujatia sa zapojili deti z vyše 270 materských, základných a stredných škôl. TASR o tom informovala Jana Pekárková z neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

Cieľom bubnovačky nie je lámanie rekordov. Podujatím s mottom "Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť" chceli organizátori podporiť v spoločnosti tému väčšej ochrany detí pred násilím a poukázať na potrebu prevencie. "Násilie je téma, ktorá nás sprevádza celým naším životom v rôznych podobách. Ovplyvňuje náš život, a aj život našich detí. Deti sa čoraz častejšie stretávajú s ponižovaním, posmievaním, vylučovaním či inými formami násilia, ale často sa problém odhalí, keď je už neskoro," uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová s tým, že je dôležité o násilí s deťmi hovoriť.



Bubnovačka sa na Slovensku v novembri koná šiesty rok. V mnohých školách sa bubnovalo priamo v ich areáloch. Deti boli aj na námestiach či v športových halách, ktoré sa zaplnili napríklad v Banskej Bystrici, Michalovciach alebo v Nitre. Školáci z Holíča sa stretli na Holíčskom zámku, školy zo Skalice vo Františkánskej záhrade.

November je mesiacom v oblasti ochrany práv dieťaťa. Práve 19. november, keď sa bubnovačka koná, je vyhlásený za Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. Svet si 20. novembra pripomína 30. výročie od prijatia od Dohovoru o právach dieťaťa, najširšie prijatej zmluvy o ľudských právach v histórii, ktorú ratifikovalo 195 krajín.