Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Titer protilátok proti besnote si majiteľ zvieraťa musí uhradiť sám

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Podľa stanovenia titra, teda hladiny protilátok proti besnote, je možné určiť stav imunity zvieraťa voči besnote.

Bratislava 2. marca (TASR) - Titer protilátok proti besnote si musí majiteľ zvieraťa uhradiť na vlastné náklady. Je potrebný pri premiestňovaní zvierat z niekoľkých okresov na východnom Slovensku. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Odber na vyhodnotenie protilátok môže vykonať iba veterinárny lekár. "Vzorka sa následne zasiela do Veterinárneho ústavu Zvolen," doplnili z MPRV SR. Na Slovensku máme podľa neho jediné národné akreditované laboratórium na vyšetrenie protilátok proti besnota.

Agrorezort priblížil, že vzorka sa vyhodnotí väčšinou do 24 hodín od doručenia do laboratória. "Laboratórna diagnostika prebieha podľa schváleného akreditovaného laboratórneho postupu," podotkol.

Podľa stanovenia titra, teda hladiny protilátok proti besnote, je možné určiť stav imunity zvieraťa voči besnote. "Takže či účinnosť vakcinácie vyvolala dostatočnú ochranu proti nakazeniu," spresnilo MPRV SR.

Zákaz premiestňovania psov, mačiek či fretiek do iných častí krajiny či do zahraničia bez vyšetrenia titra protilátok na besnotu platí v okresoch Humenné, Medzilaborce, Snina, Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance, Trebišov.

Deviatim spomínaným okresom na východe Slovenska od februára pozastavili štatút bez výskytu besnoty. Pre zvyšok Slovenska naďalej platí štatút krajiny bez výskytu besnoty.

Na Slovensku sa minulý rok vyskytla besnota prvýkrát od roku 2016. Pozitívne prípady boli potvrdené v okrese Humenné u jazveca lesného a líšky hrdzavej. Besnotu potvrdili aj u nezačipovanej suky v karanténnej stanici v Trenčíne.