Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

Tlačová správa k medzinárodnému dňu nezvestných detí

Foto: MVSR

Na celom svete si stratené a nezvestné deti pripomíname 25. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí.

Bratislava 20. mája (OTS) - Medzinárodným symbolom nezvestných detí je modrá nezábudka. Pri tejto príležitosti Policajný zbor informuje širokú verejnosť o postupe pri nahlasovaní nezvestnosti dieťaťa a o možnosti získavania informácií o pátraní po nezvestnom deťati prostredníctvom pohotovostného systému AMBER Alert Slovensko – „dieťa v ohrození života“ (ďalej len „systém AMBER Alert“).

Čo je systém AMBER Alert

Policajný zbor má od roku 2015 možnosť využívať systém AMBER Alert, ktorý bol vybudovaný v spolupráci s občianskym združením - Linka detskej istoty. Tento systém je určený na pomoc pri pátraní po nezvestných deťoch v bezprostrednom ohrození života a zdravia. Prostredníctvom neho je možné v krátkom čase informovať širokú verejnosť o pátraní po nezvestnom dieťati, ktoré sa stalo obeťou trestného činu, napr. únosu, obchodovania s ľuďmi. V dnešnej dobe moderných komunikačných prostriedkov a otvoreného priestoru bez hraníc už hľadanie nezvestného dieťaťa nie je len vecou polície, ale je potrebná spolupráca verejnosti, neziskového, štátneho aj komerčného sektoru. Každý môže pomôcť. Z tohto dôvodu Policajný zbor vyzýva širokú verejnosť, aby sa zaregistrovala na webovej stránke www.amberalert.sk, na základe čoho môžu prijímať informácie o pátraní po deťoch, ktoré sa stali obeťami trestného činu a sú bezprostredne ohrozené na živote a zdraví.

Kto je nezvestné dieťa

Nezvestným dieťaťom sa považuje dieťa, ktorého miesto pobytu nie je známe, môže byť ohrozené na živote a zdraví, nie je páchateľom trestného činu a jeho nezvestnosť bola nahlásená Policajnému zboru. K dátumu 15. 05. 2024 Policajný zbor eviduje na pátraní 67 maloletých detí (vo veku do 15 rokov) a 157 mladistvých osôb (vo veku od 15 – 18 rokov). Väčšina nezvestných detí sa vypátra v priebehu pár hodín až pár dní. Ale máme aj prípady, kedy nezvestnosť dieťaťa trvá dlhší čas, niekedy aj pár rokov. Sú to najmä prípady (tzv. rodičovských únosov), kedy dieťa je v prítomnosti rodiča, ktorý sa zdržuje mimo územia Slovenskej republiky. Najväčšiu skupinu nezvestných detí tvoria deti, ktoré ušli zo zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo z azylového zariadenia (tzv. chovanci). Vo vyššie uvedených prípadoch polícia pátra bez využitia systému AMBER Alert, nakoľko tieto prípady nespĺňajú podmienky aktivácie systému AMBER Alert. Od zavedenia systému AMBER Alert Policajný zbor nezaznamenal prípad nezvestného dieťaťa, kedy by bolo účelné využiť tento systém. Z tohto dôvodu Policajný zbor plánuje dňa 24. 05. 2024 realizovať celoplošné testovanie systému AMBER Alert, kedy zaregistrovaní užívatelia obdržia správu o fiktívnej nezvestnosti dieťaťa.

Čo robiť v prípade nezvestnosti dieťaťa


V prvom rade je potrebné preveriť všetkých rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je toto pátranie neúspešné, je nevyhnutné zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Následne je potrebné nezvestnosť oznámiť na najbližšom útvare Policajného zboru, ktorý ihneď začne pátrať po dieťati, keďže na Slovensku neexistujú žiadne 24-hodinové lehoty od doby zmiznutia dieťaťa.

Ako postupuje Policajný zbor v prípade nezvestnosti dieťaťa

Policajt pri prvom kontakte s oznamovateľom nezvestnosti získava základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité sú všetky údaje o dieťati, najmä jeho aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti ako aj o tom, čo všetko už preverovali rodinní príslušníci, príp. známi, pričom pri pátraní sú nápomocné aj informácie o profiloch dieťaťa, ktoré využíva na sociálnych sieťach. Často sa stáva, že rodičia zataja pravú príčinu odchodu dieťaťa z domova, väčšinou vtedy, keď tou príčinou je hádka medzi dieťaťom a rodičom. Je potrebné si však uvedomiť, že každá informácia je pre policajta nápomocná pre úspešné vypátranie dieťaťa. Dôležité je tiež oznámiť, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké lieky alebo trpí nejakou poruchou. Policajný zbor začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na zahájenie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, aké prostriedky a metódy budú v danom prípade využité. (napríklad koľko policajtov bude zapojených do pátrania, či budú k pátraniu privolaní psovodi, použitý vrtuľník, vyhlásený systém AMBER Alert alebo či bude pátranie zverejnené v hromadných oznamovacích prostriedkoch). Pátranie po nezvestnom dieťati sa vyhlasuje celoplošne na území Slovenskej republiky prostredníctvom informačného systému pátrania po osobách (PATROS), ako aj vo všetkých krajinách Schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského informačného systému (SIS).