Quantcast
< sekcia Slovensko

Tlaková vlna spôsobená výbuchom sopky dorazila aj na Slovensko

Na satelitnej snímke erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga v sobotu 15. januára 2022. Silná sopečná erupcia vyvolala prívalovú vlnu cunami s dĺžkou 1,2 metra. Foto: TASR/AP

Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu.

Bratislava 16. januára (TASR) - Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, vzdialenej 17.000 kilometrov, dorazila v sobotu (15. 1.) večer aj nad Slovensko. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.

Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. Prvej tlakovej vlne tak trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko. "O necelých sedem hodín neskôr (v nedeľu ráno o 2.00 h SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe," dodal ústav.

Skonštatoval tiež, že prvá vlna sa prejavila pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu a následným poklesom. "Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu," dodali meteorológovia.