< sekcia Slovensko

Tomanová vyzýva vládu, aby rodičom v zahraničí povolila styk s deťmi

Na archívnej snímke detská ombudsmanka Viera Tomanová. Foto: TASR - Martin Baumann

Komisárka sa na požiadanie rodičov detí v sobotu stretla na slovensko-rakúskej hranici s deťmi, ktoré sa už tri mesiace nemôžu stretnúť so svojimi mamami a otcami pracujúcimi v zahraničí.

Bratislava 30. mája (TASR) - Komisárka pre deti Viera Tomanová vyzvala vládu Slovenskej republiky, aby nebránila styku detí s rodičmi, ktorí sú zamestnaní v zahraničí. Žiada, aby vláda v spolupráci s Ústredným krízovým štábom a Úradom verejného zdravotníctva bezodkladne prijala opatrenia, ktoré odstránia prekážky styku detí s rodičmi tak, aby stretávanie s deťmi neohrozilo zamestnanie rodiča v zahraničí.

Komisárka sa na požiadanie rodičov detí v sobotu stretla na slovensko-rakúskej hranici s deťmi, ktoré sa už tri mesiace nemôžu stretnúť so svojimi mamami a otcami pracujúcimi v zahraničí. Rodičom je podľa komisárky totiž po vstupe na územie Slovenska v súvislosti s novým koronavírusom štátom nariadená 14-dňová karanténa a tak sa nemôžu vrátiť do práce a hrozí im strata zamestnania.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre TASR reagoval, že požiadavku komisárky pre deti bude tlmočiť Ústrednému krízovému štábu SR, odbornému konzíliu aj príslušnému rezortu, pod ktorý daná problematika spadá. "ÚVZ SR bude vo veci maximálne súčinný s cieľom vzniknutú situáciu vyriešiť," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková. Ministerstvo vnútra (MV) SR reagovalo, že je otvorené návrhu komisárky na riešenie situácie. "Ústredný krízový štáb sa ním bude zaoberať," uviedlo MV SR.