Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Transparency chce podať žalobu na ministerstvo zdravotníctva

Na snímke minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Foto: TASR - František Iván

TIS poukazuje, že Všeobecná zdravotná poisťovňa zo zdravotného poistenia svojich poistencov za CT a MR vyšetrenia nemocniciam a firmám ročne zaplatí 80 miliónov eur.

Bratislava 5. septembra (TASR) - Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) sa chystá podať žalobu na ministerstvo zdravotníctva. Dôvodom je nesprístupnenie analýzy, na základe ktorej sa zazmluvňujú CT a MR pracoviská Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Po tom, čo ju TIS od štátnej poisťovne nezískala, obrátila sa s odvolaním na ministerstvo, ktoré ho zamietlo.

"Ministerstvo Viliama Čisláka nás prekvapilo a naše odvolanie zamietlo s bizarným tvrdením, že žiadateľ má síce právo na informácie, ale nie na informácie podľa predstáv a očakávaní žiadateľa. Pri podobných odvolaniach v minulosti pritom ministerstvo neraz rozhodovalo inak a informácie sme získali," konštatuje TIS. Organizácia sa preto rozhodlo obrátiť na súd.

TIS poukazuje, že Všeobecná zdravotná poisťovňa zo zdravotného poistenia svojich poistencov za CT a MR vyšetrenia nemocniciam a firmám ročne zaplatí 80 miliónov eur. "Postup ministerstva iba prehlbuje naše podozrenia o výbere dodávateľov. Ak by ministerstvo zdravotníctva chcelo kryť kšefty, konalo by presne tak ako teraz. Odmietalo by zverejniť materiály, ktoré môžu preukázať alebo vyvrátiť politické prepojenia," uvádza TIS.

Ministerstvo zdravotníctva podľa svojho hovorcu Petra Bublu pri posudzovaní odvolaní vždy rozhoduje v intenciách zákona a nie podľa predstáv či želaní žiadateľa. "Tak tomu bolo i v tomto prípade. V každom prípade rozhodnutie o odmietnutí žiadosti možno preskúmať v súdnom konaní. Ide o štandardný opravný prostriedok v zmysle zákona, na ktorý má žiadateľ právo," reagoval.