Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 13. september 2024Meniny má Ctibor
< sekcia Slovensko

Trestné stíhanie bývalých exministrov ŽP je nebezpečný precedens

Tvrdí to riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Trestné stíhanie v súvislosti s údajnou nečinnosťou dvoch exministrov v prípade škôd, ktoré vo Vysokých Tatrách spôsobil lykožrút, pokračuje.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Trestné stíhanie bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa a Jaroslava Izáka predstavuje podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana neprijateľný a spoločensky mimoriadne nebezpečný precedens.

"Postup ministrov v kauze nepovolenia ťažby dreva v tatranských dolinách Tichá a Kôprová bol plne v súlade s princípmi ochrany prírody v národných parkoch a slovenskou legislatívou, ktorá túto oblasť upravuje," povedal pre TASR.

Myslí si, že argumentácia prokuratúry, že pre nečinnosť bývalých ministrov zožral lykožrút kalamitné drevo, hoci sa mohlo použiť na hospodárske účely, je scestná. "Stromy v národných parkoch nemožno posudzovať logikou platnou pre stromy v hospodárskych lesoch. Už samotný princíp národného parku je totiž založený na tom, že stromy v takomto území nemožno posudzovať z hľadiska ich hospodárskeho významu, ale pre predovšetkým pre ich ekologické a environmentálne funkcie," uviedol Rizman.

Greenpeace si v roku 2007 nechal vypracovať u advokátskej kancelárie DEDÁK & Partners právnu analýzu v súvislosti s kauzou ťažby kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline. "Výsledkom je, že ťažba bola v dotknutom území vykonávaná bez potrebného povolenia obvodného úradu životného prostredia, neprebehlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie tak, ako to vyžaduje zákon a na zásah nebola zo strany envirorezortu udelená výnimka. Práve z týchto dôvodov bolo logické a zákonné, že ministerstvo a jemu podriadené organizácie pokus o ťažbu dreva zastavili," priblížil Rizman.

Trestné stíhanie v súvislosti s údajnou nečinnosťou dvoch exministrov v prípade škôd, ktoré vo Vysokých Tatrách spôsobil lykožrút, pokračuje. Hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák pre TASR uviedol, že vyšetrovanie je v počiatočnom štádiu a v súčasnosti prebiehajú vyšetrovacie úkony.

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade v auguste začal trestné stíhanie a obvinil exministrov z ohrozenia a poškodzovania životného prostredia, Izák je zároveň obvinený aj z marenia úlohy verejným činiteľom. Ako vyplýva z obvinenia, v dôsledku ich nečinnosti malo dôjsť k škode viac ako 11 miliónov eur a rozpadu 70.000 hektárov smrekových porastov.

Obaja podali voči obvineniu sťažnosť, ktorou sa zaoberala prešovská krajská prokuratúra. "Prokurátor, ktorý vec dozoruje, 3. októbra uznesením rozhodol, že sťažnosť oboch obvinených ako nedôvodnú zamieta. Svoje rozhodnutie opiera o to, že ministerstvo a konkrétne minister zodpovedá za riadený rezort a teda v plnom rozsahu je zodpovedný aj za konanie, pre ktoré je vedené trestné stíhanie," konštatoval Spišák.