Quantcast
< sekcia Slovensko

Triedený zber odpadov na Slovensku vzrástol o vyše 17 percent

Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Od roku 2016 sú výrobcovia a dovozcovia plne zodpovední za svoje výrobky a obaly aj potom, čo ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady.

Bratislava 23. júla (TASR) - Množstvo vytriedeného odpadu na Slovensku sa zvyšuje. Potvrdili to údaje ministerstva životného prostredia, pričom ide o prvé ucelené celoročné výsledky od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov. V roku 2017 bolo na trh uvedené približne rovnaké množstvo obalov a neobalových výrobkov ako v predchádzajúcom roku 2016, nárast triedeného zberu v obciach medziročne vzrástol až o 17,1 percenta.

Od roku 2016 sú výrobcovia a dovozcovia plne zodpovední za svoje výrobky a obaly aj potom, čo ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady. Výrobca tak zodpovedá za svoj produkt počas celého životného cyklu, teda od štádia vývoja až po koniec životnosti výrobku a jeho obalu.

"Výrobcovia prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) financujú v obciach triedený zber odpadu, jeho dotriedenie, lisovanie, skladovanie a jeho následný zvoz na zhodnotenie a recykláciu," ozrejmila generálna riaditeľka OZV ENVI - PAK Hana Nováková. Občan teda za vytriedený odpad neplatí a ušetrené prostriedky môžu obce investovať napríklad do zabezpečenia zberu biologicky rozložiteľného odpadu.