Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Slovensko

TTSK: K. Rigó vyzval T. Mikuša a J. Berényiho na stiahnutie kandidatúr

Štátny tajomník ministerstva kultúry SR a jeden z kandidátov uchádzajúcich sa o post predsedu TTSK Konrád Rigó Foto: TASR/Pavel Neubauer

Rigó to odôvodnil tým, že obaja sú zodpovední za úpadok Trnavského samosprávneho kraja.

Trnava 6. októbra (TASR) – Výzvu na stiahnutie kandidatúry na predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) adresoval dnes jeden z piatich kandidátov na tento post Konrád Rigó (Most-Híd) ďalším dvom – nezávislému Tiborovi Mikušovi a Józsefovi Berényimu (SMK). Dôvodom je podľa neho dramatický úpadok TTSK na základe hodnotenia Transparency International Slovensko (TIS) a Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Mikuš i Berényi, ktorí sú aktuálne vo vedení TTSK, sú podľa Rigóa za túto skutočnosť priamo zodpovední.

TIS hodnotila okrem iného kritériá ako prístup k informáciám, financie a verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku i účasť verejnosti na rozhodovaní. "Je to obrovská hanba, že TTSK má jeden z najhorších ratingov transparentnosti na úrovni C. Opakovane, od roku 2010 bez akýchkoľvek snáh tento trend otočiť a zmeniť," uviedol Rigó. Napríklad výsledky v kategórii účasť verejnosti dokazujú, že obyvatelia TTSK sa podieľajú na riadení svojho vyššieho územného celku minimálne a teda všetky rozhodnutia o smerovaní kraja sa dejú v úzkom kruhu krajských úradníkov bez možnosti zasahovania či účinnej kontroly verejnosti. "Som šokovaný, že Tibor Mikuš je v úrade bez prestávky neuveriteľných 12 rokov, teda tri volebné obdobia, a ani počas jedného funkčného obdobia nepreukázal snahu o väčšiu transparentnosť. Naopak, TTSK sa v rebríčkoch TIS každoročne prepadá hlbšie a hlbšie," konštatoval Rigó.

Upozornil, že TTSK je ekonomicky najrýchlejšie rastúcim regiónom hneď po Bratislave. No v roku 2015 sa umiestnil v rebríčku celkového finančného zdravia INEKO až na šiestom mieste z ôsmich. "Z môjho pohľadu je nepochopiteľné, ako vedenie župy mohlo tak trestuhodne premrhať slušný hospodársky rast regiónu a nevyužilo ho na konsolidáciu financií. Naopak, región, kde kraľuje Samsung a Peugeot, je dlhodobo jeden z najzadlženejších na Slovensku. Podľa analýzy INEKO je TTSK so 40,5 percenta druhým najzadlženejším samosprávnym krajom v SR s dlhom 79 eur na obyvateľa. Pre porovnanie, v susednej Nitre majú zadlženosť iba 19 percent so 40 eurami dlhu na obyvateľa, čo je takmer o polovicu menej v porovnaní s TTSK," dodal Rigó.

V novembrových voľbách sa budú okrem Konráda Rigóa o post predsedu TTSK uchádzať aj József Berényi (Strana maďarskej komunity), Jaroslav Cehlárik (nezávislý kandidát), Tibor Mikuš (nezávislý) a Jozef Viskupič (OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska).