< sekcia Slovensko

Ministerstvo dopravy predstaví opatrenia na pomoc cestovnému ruchu

Na archívnej snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: TASR - Pavol Zachar

Návrh novely zákona o zájazdoch, ktorý Doležal predloží na rokovanie vlády, bude obsahovať odklad čerpania služby formou tzv. voucheru na budúce služby.

Bratislava/Liptovský Mikuláš 7. apríla (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v krátkom čase predstaví opatrenia na zlepšenie situácie v cestovnom ruchu na Slovensku. Šéf rezortu Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zároveň na jedno z najbližších rokovaní vlády predloží návrh novely zákona o zájazdoch, ktorá umožní odklad čerpania služby cez poukážky. V reakcii na otvorený list štyroch oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) v súvislosti s koronakrízou to uviedol hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

"Hoci otvorený list ešte na ministerstvo nedorazil, požiadavkám OOCR pozorne načúvame, MDV s nimi komunikuje na pravidelnej báze a spolu s rezortom práce intenzívne hľadáme najvhodnejšie riešenie. Prioritou ministra dopravy je v týchto dňoch najmä ochrániť približne 70.000 zamestnancov rezortu, ktorí sú denne vystavení v tzv. prvej línii. Či už ide o poštových doručovateľov, železničiarov, ako aj ďalších zamestnancov," ozrejmil hovorca.

Návrh novely zákona o zájazdoch, ktorý Doležal predloží na rokovanie vlády, bude obsahovať odklad čerpania služby formou tzv. voucheru na budúce služby. "Tak, aby súčasným masovým rušením zájazdov neprišlo k vyhláseniu insolventnosti cestovných kancelárií, agentúr a následne aj ich zaisťovateľov. A aby klienti cestovných kancelárií a agentúr neprišli o svoje nároky," uviedol Rudolf s tým, že návrh bude mať formu dočasnej novely zákona, teda bude rozšírením súčasných možností z dôvodu aktuálnej situácie.

Podľa hovorcu ministerstva naďalej platí aj zmena termínu posudzovania projektov OOCR, tiež možnosť odovzdané projekty doplniť, upraviť alebo úplne zmeniť. "Týmto ich chceme umožniť, aby mohli reagovať na súčasnú situáciu a pripravili sa na zvyšok sezóny 2020 či novú sezónu 2021, keďže koronakrízu nemohli pri príprave a podávaní projektov očakávať," doplnil.

OOCR zastrešujúce Liptov, Vysoké Tatry, Bratislavu a Košice v otvorenom liste ministrovi dopravy poukázali na kritickú situáciu, v ktorej sa pre koronakrízu ocitlo odvetvie cestovného ruchu a tisíce jeho zamestnancov. Navrhujú zavedenie tzv. kurzarbeitu, žiadajú podporu aj pre veľké firmy a pokračovanie podpory destinačného manažmentu regiónov.