< sekcia Slovensko

V Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Lavínovú hrozbu vytvoril nový suchý sneh, ktorý padal zo severnej strany pohorí.

Liptovský Hrádok 26. marca (TASR) – Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Malej a Veľkej Fatre platí dopoludnia malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň a popoludní mierne lavínové nebezpečenstvo. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Lavínovú hrozbu podľa Buliaka vytvoril nový suchý sneh, ktorý padal zo severnej strany pohorí. Silný vietor ho previal na záveterné strany žľabov, sediel a hrebeňov.

"Na takýchto miestach sa vyskytujú dosky z nového snehu o hrúbke do 60 centimetrov, ktoré ležia na veľmi tvrdej podkladovej vrstve firnu. V profile sa tak vyskytuje veľký rozdiel tvrdosti dvoch vrstiev, ktoré nie sú dostatočne zviazané. Je ich možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Počas dňa sa očakáva výrazné oteplenie, preto sa hlavne v stredných polohách môžu vyskytnúť aj samovoľné menšie lavíny a splazy," upozornil.

Do horských oblastí Slovenska začal prúdiť po okraji tlakovej níže teplý vzduch, čo prinieslo výrazné oteplenie. Teploty vzduchu sa vo štvrtok ráno pohybovali od mínus ôsmich do mínus jedného stupňa Celzia. Fúkal silný východný až juhovýchodný vietor s rýchlosťou osem až 10 metrov za sekundu (29-36 km/h), v nárazoch na hrebeňoch miestami aj 25 metrov za sekundu (90 km/h).