< sekcia Slovensko

Vo všetkých pohoriach trvá druhý lavínový stupeň

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ráno prevládalo na horách zamračené počasie so strednou oblačnosťou.

Liptovský Hrádok 19. marca (TASR) - Vo všetkých slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom v utorok informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Doplnil, že snehová pokrývka sa vplyvom výrazného oteplenia počas víkendu a následného ochladenia stabilizovala. „Sneh z posledného sneženia je previaty na východne orientované svahy, kde je veľký rozdiel tvrdosti medzi starou ľadovou vrstvou a novým prachovým snehom. Starší voľný sneh vo forme dosiek a snehových vankúšov sa nachádza aj na severne orientovaných svahoch najvyšších polôh. V týchto polohách je možné uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení, a to hlavne na strmých svahoch,“ upozornil.

Ráno prevládalo na horách zamračené počasie so strednou oblačnosťou. Teploty klesli na mínus desať stupňov v najvyšších polohách po mínus štyri stupne Celzia na podhorí. Fúkal mierny vietor. Za posledných 24 hodín pripadlo do desiatich centimetrov nového suchého snehu.