Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Slovensko

TÝŽDEŇ VO VEDE: Slovenskí vedci pripravili zbraň proti streptokokom

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Molekulárni biológovia Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského pripravili nový antimikrobiálny proteín účinný v boji proti streptokokom.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Slovenskí vedci pripravili nový proteín účinný v boji proti streptokokom, generatívna AI môže do roku 2030 vygenerovať milióny ton elektroodpadu a vedci v Poľsku rekonštrukciou podoby "vzkriesili" údajnú upírku. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

Molekulárni biológovia Slovenskej akadémie vied (SAV) a Univerzity Komenského (UK) pripravili nový antimikrobiálny proteín účinný v boji proti streptokokom. Antimikrobiálny preparát endolyzínu môže pomôcť pri urogenitálnych infekciách, ale aj liečbe nehojacich sa rán či žilových vredov.

Endolyzíny majú potenciál aj v boji s patogénnymi baktériami Streptococcus agalactiae, ktoré sú známe ako pôvodcovia infekcií u tehotných žien a detí. U ľudí s oslabeným imunitným systémom môže infekcia spôsobiť ochorenia, ako sú meningitída, streptokokový toxický šokový syndróm či infekcie močových ciest. V dôsledku nevýhod antibiotickej liečby bakteriálnych infekcií sa v súčasnosti hľadajú nové možnosti terapie.

Hardvér používaný generatívnou umelou inteligenciou môže do konca desaťročia skončiť ako opotrebovaný elektronický odpad.

Aplikácie generatívnej umelej inteligencie (GenAI) ako napríklad ChatGPT spôsobili ošiaľ širokej verejnosti a získali si množstvo fanúšikov. Jedným z často prehliadaných aspektov však je hardvér nevyhnutný na ich používanie. Tieto programy sú náročné na výkon a energiu, ich prevádzka si zvyčajne vyžaduje špecializované grafické karty (GPU) a počítače. Na ochranu pred výpadkami prúdu používajú neprerušiteľné zdroje napájania (UPS) vyrábané z rovnakých zdrojov ako akumulátory do elektromobilov alebo smartfónov. Hardvér však má istú trvanlivosť – keď sa opotrebuje alebo zastará, musí sa vymeniť a stane sa tak elektroodpadom.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Michal Svítok


Vedci vytvorili model na odhad budúceho množstva odpadu z hardvéru. Využili množstvo hardvéru zvyčajne potrebné na spustenie konkrétnej aplikácie GenAI v štandardnom dátovom centre alebo serverovej farme a priemernú trvanlivosť jednotlivých súčiastok. Potom spočítali jednotlivé dátové centrá a na základe dostupných údajov odhadli predpokladaný záujem o jednotlivé aplikácie a ich služby počas nasledujúcich rokov.

Podľa modelu môže sektor AI pri pokračovaní doterajším tempom do roku 2030 vyprodukovať 1,2 až päť miliónov ton elektroodpadu. Množstvo ročne vyprodukovaného elektroodpadu môže do roku 2030 stúpnuť z 2600 ton v roku 2023 až na 2,5 milióna ton. Množstvo elektroodpadu však môže znížiť prijatie obehového hospodárstva a recyklácia hardvéru, tvrdia výskumníci.

Medzičasom vedci v Poľku zrekonštruovali tvár ženy žijúcej pred 400 rokmi podozrivej z upírstva. Využili na to DNA, 3D tlač a plastelínu.

Ostatky "upírky" ležali v hrobe zo 17. storočia. Objavili ho v októbri 2022 v obci Pień v Podkarpatskom vojvodstve na juhozápade Poľska. Zosia, ako ju volali miestni, mala hodvábnu pokrývku hlavy, takže mohla byť podľa vedcov šľachtičnou. Na palci pravej nohy ostatkov mala pripevnený zámok a pod bradou kosák. Ten mal "upírke" zabrániť posadiť sa a vstať z hrobu.

Zosia zomrela vo veku 18 až 20 rokov. Analýza u nej zistila ochorenie spôsobujúce omdlievanie, silné bolesti hlavy a potenciálne poruchy duševného zdravia.

Rekonštrukcia tváre sa začala vytlačením 3D kópie lebky, na ktorú odborníci nanášali vrstvy plastelíny na tvorbu realistickej podoby ženy. Hrúbku vrstiev odhadli skombinovaním štruktúry kostí s informáciami o pohlaví, veku, etnicite a výšky.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.