Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Učitelia budú môcť preveriť vedomosti žiakov aj elektronicky

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Testovanie žiakov bude v praxi prebiehať tak, že NÚCEM určí obdobie, v ktorom sa bude testovať konkrétny predmet, pre konkrétny ročník.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Učitelia budú môcť od nového školského roka preveriť vedomosti svojich žiakov aj elektronickou formou. Poslúžia im na to testy a testové úlohy, ktoré vznikajú v rámci národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania.

"Školy budú môcť využívať už hotové a schválené testy, ktoré sú v banke úloh pre školy a budú môcť využívať aj konkrétne testové úlohy samostatne," povedala pre TASR Mária Grebeňová-Laczová z Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). V rámci národného projektu by mala vzniknúť databáza s 30.000 testovými úlohami pre 2. stupeň ZŠ a pre SŠ.

Testovanie žiakov bude v praxi prebiehať tak, že NÚCEM určí obdobie, v ktorom sa bude testovať konkrétny predmet, pre konkrétny ročník. Učiteľ následne prihlási svojich žiakov na testovanie, ktoré bude prebiehať počas vyučovacej hodiny daného predmetu. "Takže škola nemusí výrazne prispôsobiť svoj vyučovací proces nášmu testovaniu, ale naopak, ak má napríklad hodinu fyziky a my máme testovanie z fyziky, tak žiakov prihlásia na tento termín," ozrejmila Grebeňová-Laczová s tým, že NÚCEM potom zabezpečí, aby v určený čas bolo vytvorené testovacie prostredie, do ktorého sa žiak prihlási na svoje meno a heslo a začne vypĺňať test.

Počas testovania musí byť v triede zabezpečený dozor, aby výsledky testov neboli ovplyvnené a aby si žiaci nepomáhali. Podľa Grebeňovej–Laczovej plusom takéhoto elektronického testovania je, že žiak uvidí svoje výsledky v prípade zatvorených úloh hneď po uzavretí testu. Systém ich automaticky vyhodnotí. "Čiže už pre žiaka je to istým spôsobom prvá informácia o tom, či v nich dopadol dobre, alebo zle," dodala.

Školy sa budú môcť do takéhoto testovania prihlásiť cez elektronický systém. "Školy dostanú licencie, kde majú konkrétne kódy, cez ktoré sa prihlásia. Prihlasuje sa škola, potom žiaci, ktorí taktiež majú vlastné prihlasovacie údaje," doplnila Grebeňová-Laczová. Zároveň upozornila, že na to, aby školy mohli využívať elektronické testovania, je dôležité, aby v septembri odoslali korektné údaje o žiakoch a pedagógoch v rámci zberu dát pre ministerstvo školstva do RIS (Rezortného informačného systému). Tieto údaje sú pre NÚCEM podkladom pre vytvorenie prihlasovacieho účtu pre školu, žiaka a učiteľa.

Postup, ako bude fungovať celý systém testovania, dostanú školy, ktoré sú zapojené do národného projektu, aj v písomnej forme.