< sekcia Slovensko

ÚDZS: Pri poslaneckom prieskume sme boli maximálne súčinní

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Poslancom boli poskytnuté všetky relevantné informácie, ako rokovací poriadok, štatút výberovej komisie či členovia výberových komisií, uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová.

Bratislava 17. septembra (TASR) – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) bol pri utorkovom poslaneckom prieskume voči členom parlamentného výboru pre zdravotníctvo maximálne súčinný. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová. Tvrdí, že informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s aktuálnym výberovým konaním, poslancom poskytnúť nemohli.

"Poslancom boli poskytnuté všetky relevantné informácie, ako rokovací poriadok, štatút výberovej komisie či členovia výberových komisií. Na druhej strane úrad nemohol poskytnúť informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s prebiehajúcim výberovým konaním," komentovala Muchová s dôvetkom, že ÚDZS v týchto otázkach postupuje podľa zákona a nemôže ani pri poslancoch prekročiť hranicu zákonnosti.

Ako podotkla, tendrom na licencie pre záchranky sa aktuálne zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. "Predseda úradu verí, že nezávislé policajné vyšetrovanie pod dohľadom prokuratúry preverí proces výberového konania na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby," dodala.

Členom parlamentného zdravotníckeho výboru sa nepáčilo, že sa im nepodarilo zrealizovať poslanecký prieskum, pretože im ÚDZS podľa ich vyjadrenia neukázal požadované dokumenty. Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa zbavenia mlčanlivosti členov komisie, čo sa však nestalo. Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) pre TASR uviedli, že rozhodnutie predsedu ÚDZS Tomáša Haška nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu Národnej rady SR.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Predseda ÚDZS Tomáš Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Rovnako avizoval, že členov komisie nezbaví mlčanlivosti a nezverejní projekty uchádzačov, keďže môže ísť o obchodné tajomstvo.

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na Generálnu prokuratúru SR vo veci prešetrenia prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana "vyrušujú" pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.