< sekcia Slovensko

UK vypovedala nájmy v Mlynskej doline šiestim obchodným partnerom

Študentský domov v Mlynskej doline v Bratislave, archívna snímka. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Jednou z prevádzok, ktorej sa týka výpoveď, je študentský klub Unigue. UK chce, aby o využití priestorov rozhodli študenti.

Bratislava 13. decembra (TASR) – Vedenie Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a areálu Vysokoškolského mesta Ľ. Štúra - Mlynov UK nechce tolerovať neefektívne užívanie areálu. Ako uviedol počas neformálneho stretnutia v piatok Michal Káčerík z oddelenia legislatívy a právnych služieb UK, vedenie univerzity má zákonom uloženú povinnosť spravovať svoj majetok so starostlivosťou riadneho hospodárstva. Preto UK vypovedala nájmy šiestim obchodným partnerom, ktoré sa podľa Masaryka nesprávali férovo a neplnili si svoje zmluvné povinnosti.

Rektor UK Marek Števček na základe pochybenia pri verejnom obstarávaní rozviazal pracovný vzťah s riaditeľom Mlynov UK Róbertom Gulom a vedením internátov bol dočasné poverený Róbert Zsembera. Novým riaditeľom internátov sa stal Peter Petro, ktorý nastúpil do funkcie od začiatku novembra.

Podľa Káčeríka interný prehľad pohľadávok identifikoval nájomníkov, ktorí dlhodobo porušovali podmienky nájomných zmlúv. "V Mlynskej doline máme 121 zmluvných vzťahov, v prvej fáze dostalo výpoveď šesť z nich, kde boli nedoplatky a mali chronický charakter, čiže meškajúce platby sa opakovali a nebolo to len raz. Je niekoľko ďalších prevádzok, ktoré už v tejto chvíli dostali výzvu a v prípade, že sa nepodarí dosiahnuť uhradenie, budeme takisto pristupovať k výpovediam," priblížil prorektor UK pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.

Jednou z prevádzok, ktorej končí ku koncu roka nájomná zmluva, je študentský klub Unique. UK chce, aby o využití priestorov rozhodli študenti. Ak obyvatelia Mlynskej doliny prejavia záujem, bude študentský klub pokračovať ďalej a prevádzkovateľa vyberú v transparentnej súťaži. Masaryk zdôraznil, že majetok univerzity musí byť spravovaný dobre a mal by slúžiť študentom. Podľa Káčeríka je univerzita v prvom rade zodpovedná za bezpečnosť študentov. Súčasné vedenie univerzity je presvedčené, že je bezpodmienečne nutné zamerať sa aj na riešenie skutočných problémov, ako sú bezpečnosť, hygiena a ekonomika areálu. "Jedinú chybu, ktorú UK spravila, bolo to, že zlé zmluvy nevypovedala už pred rokmi," povedal Káčerík.

Majiteľ firmy Unique Andrej Pagáč, ktorá prevádzkuje klub Unique a ďalšie priestory, napríklad fitnescentrá, priznal, že spoločnosť s platením nájmu meškala. Podľa neho to však nebolo náročky. Pripomenul, že najmä v letných mesiacoch sa v Mlynskej doline nachádza menej študentov a niektoré podniky sú z toho dôvodu zatvorené, respektíve majú podstatne nižšie tržby. "Na túto skutočnosť sme upozornili riaditeľa Gulu a požiadali ho o dovolenie uhradiť všetky eventuálne podlžnosti do 30. septembra 2019. Riaditeľ Gula súhlasil a dal nám na to písomné povolenie," poznamenal Pagáč. Dodal, že všetky podlžnosti neskôr zaplatili. Tvrdí, že s platením meškali aj iní nájomníci, napriek tomu s nimi UK "bez problémov uzavrela zmluvy o nájme". Výpoveď považuje Pagáč za účelovú. Nový riaditeľ internátov v piatok odmietol, že ide o riadenú akciu voči konkrétnej osobe a postup považuje za štandardný.

"Vedenie chce presadiť participatívnu stratégiu, ktorá umožní študentom ovplyvniť koncepčný rozvoj Mlynov UK. Je dôležité, aby zmeny v areáli reflektovali potreby tých, ktorých sa týkajú – študentov a obyvateľov najväčších slovenských internátov," poznamenal nový riaditeľ internátov. Poukázal na to, že na portáli mlyny.uniba.sk vznikol priestor na komunikáciu študentov priamo s riaditeľom internátov. Postupne tam budú podľa neho zverejňované ankety, prieskumy a pozvánky pre študentov, vďaka ktorým sa môžu zapojiť do pracovných skupín pripravujúcich rozvoj areálu.

Masaryk poukázal, že rektor sa pustil do pastportizácie majetku. "Chceme si zmapovať všetky naše zmluvné vzťahy, ktoré máme, a urobiť poriadok v nevyrovnaných pozemkoch," priblížil prorektor UK pre vonkajšie vzťahy. Podľa neho si univerzita musí zadefinovať, ktorý majetok je ten, ktorý potrebuje, a ten, ktorého sa chce zbaviť.

Petro poznamenal, že v najbližšom čase sa začne s koncepčným rozvojom areálu Mlynov. Poznamenal, že na jar 2020 by mala byť spustená chill out zóna vo vestibule Šturáku, zrevitalizované by mali byť tenisové kurty či modernizáciou by malo prejsť vonkajšie osvetlenie. V lete by sa mali revitalizovať bytové jadrá v troch blokoch átriových domkoch.