Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Ukrajinci sa môžu učiť slovenčinu aj vďaka jazykovej aplikácii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

On-line kurzy slovenčiny pre Ukrajincov vytvorila ukrajinská študentka Univerzity Komenského v Bratislave Dana Gorbunová.

Bratislava 14. apríla (TASR) - Ukrajinskí občania, ktorí z dôvodu vojnového konfliktu prišli na Slovensko, sa môžu bezplatne učiť slovenčinu prostredníctvom jazykovej aplikácie LangBee. Aplikácia im umožní učiť sa jazyk na mobile, tablete alebo počítači.

On-line kurzy slovenčiny pre Ukrajincov vytvorila ukrajinská študentka Univerzity Komenského v Bratislave Dana Gorbunová. Aktuálne sú v aplikácii dostupné kurzy pre začiatočníkov a ďalšie budú postupne pribúdať.

Kurzy obsahujú slovíčka, frázy, gramatiku aj učenie výslovnosti. Slovnú zásobu si používateľ v aplikácii precvičuje prostredníctvom ôsmich rôznych metód a umelá inteligencia učenie individuálne prispôsobuje každému používateľovi. Na precvičovanie ponúka častejšie tie slová, v ktorých robí používateľ chyby.

Od apríla je aplikácia dostupná aj v ukrajinskom jazyku. Každý kurz obsahuje približne 150 slov/fráz rozdelených do balíkov. Balíky sa postupne odomykajú, až po úspešnom absolvovaní testu môže používateľ postúpiť o úroveň vyššie. "Aj nás situácia na Ukrajine ľudsky veľmi zasiahla a ihneď sme sa rozhodli v rámci našich možností pomôcť. Prvým krokom bolo sprístupnenie našej aplikácie WocaBee školám na výučbu slovenského jazyka pre ukrajinských žiakov," povedal autor aplikácie Michal Ošvát.