Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Slovensko

Ukrajinska pravda: Čaputovej výhra je začiatkom východeurópskej jari

Na snímke vľavo Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Michal Svítok

Voľby na Slovensku toho veľa zmenili. Víťazstvo Zuzany Čaputovej, ktorá bola ešte nedávno málo známa mimo svojho rodného mesta, ukázalo, že túžba po zmene môže zmeniť situáciu, píše Ukrajinska pravda.

Kyjev 3. apríla (TASR) - Víťazstvu Zuzany Čaputovej v slovenských prezidentských voľbách sa venuje aj spravodajský portál Ukrajinska pravda. V komentári s názvom "Víťazstvo bez populizmu: čo by mala Ukrajina očakávať od novozvolenej prezidentky Slovenska" si kladie otázku, či je východná Európa schopná odstrániť autoritárskych populistov od moci. V poslednom čase sa totiž podľa portálu pravdepodobnosť takéhoto scenára považovala za mimoriadne nízku.

Voľby na Slovensku však toho veľa zmenili. Víťazstvo Zuzany Čaputovej, ktorá bola ešte nedávno málo známa mimo svojho rodného mesta, ukázalo, že túžba po zmene môže zmeniť situáciu, píše Ukrajinska pravda.

Podľa nej bola slovenským voľbám venovaná pozornosť v celom regióne. Môžu byť totiž začiatkom rozsiahlych premien tak na Slovensku, ako aj v susedných krajinách. A pre Kyjev je výsledok týchto volieb skutočným darom - nový prezident Slovenska podporuje európsku perspektívu Ukrajiny a sankcie voči Ruskej federácii, konštatuje portál.

Kľúčovou otázkou však podľa neho zostáva, čo konkrétne tieto prezidentské voľby zmenia. Na Slovensku sú totiž právomoci prezidenta skôr ceremoniálne. Nezúčastňuje sa na tvorbe vlády a prezidentské veto sa dá ľahko prelomiť ďalšou jednoduchou väčšinou - na rozdiel od Ukrajiny, kde je nutná ústavná väčšina.

Podľa Ukrajinskej pravdy voľby obzvlášť pozorne sledovali členovia Vyšehradskej štvorky; súčasné vlády v Českej republike, Poľsku a Maďarsku si totiž vytvorili základ svojej ideológie na odpore voči liberálnym hodnotám.

"Preto je víťazstvo liberálnej kandidátky s pracovnými skúsenosťami v štruktúrach Georgea Sorosa výzvou pre vlády všetkých susedných krajín. A zároveň - príkladom pre miestnu opozíciu. Príkladom, ktorý dokazuje, že liberálne a proeurópske názory už nie sú 'značkou', ktorá zaženie politika do veľmi úzkeho kúta voličov," píše portál.

A samozrejme, Čaputovej víťazstvo je pre Ukrajinu veľmi dobrou správou, keďže jednoznačne podporuje perspektívu Ukrajiny v Európskej únii, pokračuje Ukrajinska pravda. Citovala aj Čaputovej slová o sankciách voči Rusku, že boli "uvalené v dôsledku zahraničnej agresie a porušovania medzinárodného práva. Považujem ich za vhodné opatrenia a súhlasím s nimi."

A hoci prezident Slovenska nemá výrazné páky na vonkajšie smerovanie krajiny, takáto nekompromisná pozícia nového prezidenta by mala minimalizovať riziká vládnych pokusov o "záchranu dialógu" s Ruskou federáciou. Najmä v prípade, keď, ako uvádzajú prognózy, je "takéto víťazstvo len začiatkom rozsiahlej východoeurópskej jari", dodal portál Ukrajinska pravda.