< sekcia Slovensko

V nedeľu nás opustila herečka výrazných ženských postáv Eva Kristínová

Herečka Eva Kristínová, archívna snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Kristínová bola v minulosti členkou Činohry SND. Zomrela v nedeľu (14. 6.) vo veku 91 rokov.

Bratislava 15. júna (TASR) - V nedeľu 14. júna zomrela vo veku 91 rokov herečka Eva Kristínová. Pre TASR to potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.

Na scéne SND Eva Kristínová stvárnila približne 80 väčšinou dramatických postáv. Vo výrazných ženských úlohách pôsobila aj vo filme, televízii a v rozhlase.

Z jej vzťahu k ľudovej poézii, piesňam a obradom sa odvila línia postáv slovenskej ženy - Zuza Javorová v Ženskom zákone, Zuzka v Statkoch zmätkoch alebo Eva v Bačovej žene. Protipólom jej ľudových postáv boli kreácie kráľovských typov žien – Lady Macbeth, Kleito v Atlantíde, Gertrúda v Hamletovi. Hlavnú postavu stvárnila aj v divadelnej hre Bertolta Brechta Matka Guráž, ktorú uviedla Činohra SND v roku 1971.

Eva Kristínová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola čiastočne poznačená tvrdým osudom jej otca, ktorý bol československým príslušníkom Štefánikových francúzskych légií. Povýšili ho na brigádneho generála a neskôr degradovali na obyčajného vojaka, až bol z armády prepustený. Dcéra Eva Kristínová sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu (SNP), kde slúžila ako spojka.

V roku 1950 absolvovala odborný divadelný kurz v Bratislave. Po ukončení štúdia získala angažmán v SND, zároveň pôsobila v rozhlase, v televízii a vo filme. Na doskách SND účinkovala takmer 40 rokov. Patrila aj medzi známe a uznávané recitátorky. Jej repertoár poézie bol široký, ovládala spamäti aj značnú časť Hviezdoslavovej tvorby.

Pred kamerou debutovala v krátkometrážnej komédii Rohy (1955), po ktorej nasledovala komédia režiséra Paľa Bielika Nie je Adam ako Adam (1956). Počas kariéry sa postupne predstavila v mnohých snímkach, ako napríklad Štyridsaťštyri (1957), Smrť sa volá Engelchen (1960), Sám vojak v poli (1964), Lucrezia Borgia (1974).

Medzi divácky obľúbené patrili jej stvárnenia svojráznych dedinských žien v komédiách Rysavá jalovica (1970) či Zypa Cupák (1976), a hlavne Bičianka z doliny (1981) v réžii Jozefa Zachara. Úspešné boli tiež filmy Cesta ženy (1974), Penelopa (1977), Hody (1987).

Priama účastníčka SNP bola od roku 1968 zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Československej medaily za chrabrosť, Československej medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristínovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.

V apríli 2014 odhalila spoločne s primátorom Nového Mesta nad Váhom Jozefom Trstenským tabuľu so svojím menom počas 17. ročníka Festivalu Aničky Jurkovičovej, kde si prevzala ocenenie Kvet Tálie.

Pri príležitosti jej 80. narodenín vyšla aj knižná publikácia s názvom Spomienky herečky, ktorú spolu s ňou napísal Ján Čomaj.

RTVS si vo vysielaní pripomenie herečku Evu Kristínovú


Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si vo vysielaní pripomenie Evu Kristínovú. Výnimočná slovenská herečka zomrela v nedeľu 14. júna vo veku 91 rokov. Dvojka odvysiela v pondelok o 17.25 h Návraty k hereckým legendám. Diváci si ju môžu pripomenúť aj o 20.10 h v relácii Anjeli strážni, na Jednotke o 22.45 v zábavnom programe Takí sme boli a tiež v rozhlasovom vysielaní. Herecké majstrovstvo Evy Kristínovej prinesie verejnoprávna televízia aj v utorok 16. júna o 10.00 h na Dvojke v inscenácii Lucrezia Borgia. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský.

Rádio Devín si v rámci Ladenia pripomenie v pondelok o 15.45 h básnické interpretačné umenie Evy Kristínovej. V rámci Dramatického Rádia Devín uvedie v utorok (16. 6.) o 20.00 h hru Terézie Vansovej Vlčia tma a Boženy Slančíkovej Timravy Žriedla - Ťapákovci, v ktorých stvárnila hlavnú úlohu. Zosnulú herečku si vo vysielaní pripomenie aj Rádio Slovensko a Rádio Regina Západ.

Eva Kristínová začala študovať na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1949. Vďaka výnimočnému talentu ju prizvali aj k hosťovaniu v Slovenskom národnom divadle, kde pôsobila takmer 40 rokov. Okrem výrazných dramatických postáv sa vynikajúco zhostila aj úloh slovenskej ženy, a to napríklad vo filme Bičianka z doliny či v televíznych  filmoch ako Rysavá jalovica, Kubo či Rok na dedine.