Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Slovensko

ÚMS: Ekocharita Slovensko pomôže mestám zaviesť zber textilného odpadu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Občianskej združenie poskytuje samosprávam a firmám kontajnerový zber textilu a oblečenia, jeho následné dotriedenie a ďalšie podporné služby.

Bratislava 24. septembra (TASR) - Mestám so zavedením zberu textilného odpadu pomôže občianske združenie Ekocharita Slovensko, ktorá podpísala memorandum o spolupráci s Úniou miest Slovenska (ÚMS). Cieľom je spoločne a včas pripraviť osvetové podujatia. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Slovensko je povinné zaviesť triedený zber textilu od 1. januára 2025.

ÚMS si podľa vlastných slov uvedomuje zložitosť a finančnú náročnosť riešenia tejto povinnosti. Je presvedčená, že včasná príprava a podpora pomôže mestám lepšie sa na novú legislatívnu povinnosť pripraviť.

"Za účinný spôsob osvety považujeme okrem informovanosti samotných miest aj edukáciu žiakov a študentov prostredníctvom interaktívnych prednášok a aktivít o udržateľnej móde a textilnom odpade, ktoré sú súčasťou projektu vzdelávania podporovaného EÚ," povedala koordinátorka spolupráce za ÚMS Mária Wagingerová. Deklaruje, že v spolupráci s ÚMS zorganizuje pre školy a mestá výmeny oblečenia.

"Veríme, že spoločnými aktivitami pomôžeme slovenským mestám uchopiť túto problematiku a lepšie sa pripraviť na nové povinnosti, ktoré im povinné zavedenie zberu textilného odpadu od roku 2025 prinesie," poznamenala zástupkyňa za Ekocharitu a koordinátorka vzdelávacieho projektu podporeného EÚ Marta Kunáková.

Občianskej združenie poskytuje samosprávam a firmám kontajnerový zber textilu a oblečenia, jeho následné dotriedenie a ďalšie podporné služby.