< sekcia Slovensko

Únia miest Slovenska: Druhé kolo nesmie byť len na pleciach samospráv

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Kristína Mayerová

Druhé kolo celoplošného testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 by sa malo realizovať v tých okresoch, kde v prvom kole zaznamenali vyšší ako 0,7-percentný podiel pozitívnych prípadov.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Únia miest Slovenska (ÚMS) rešpektuje odporúčané nastavenie druhého kola plošného testovania na COVID-19, ktoré bude 7. a 8. novembra. Na základe doterajších skúseností však bude trvať na tom, aby vláda dodala všetkým samosprávam, ktorých sa druhé kolo bude týkať, včas jasné pokyny, potrebný personál a ochranné pomôcky. Názor strešnej organizácie mestských samospráv tlmočila hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

"Príprava a zabezpečenie druhého kola celoplošného testovania by malo byť výhradne v réžii štátu a nemala by opäť zostať len na pleciach samospráv,“ uviedla Piršelová s tým, že mestá sú aj v druhom kole, rovnako ako v prvom, pripravené s nasadením všetkých síl spolupracovať so štátom na úspešnej realizácii testovania.

Druhé kolo celoplošného testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 by sa malo realizovať v tých okresoch, kde v prvom kole zaznamenali vyšší ako 0,7-percentný podiel pozitívnych prípadov. Po pondelkovom (2.11.) rokovaní ústredného krízového štábu o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo počas víkendu (31.10 – 1.11.) odhalili testy 38.359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3.625.332 ľudí. To je 1,06 percenta.