Bratislava 24. júna (TASR) - Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) víta zmenu zákona o cestnej premávke. Od 1. septembra budú podľa nej nevidiaci a slabozrakí lepšie chránení pri prechádzaní cez cestu. TASR o tom informovala PR manažérka ÚNSS Eliška Fričovská. Poukázala, že únia sa o túto legislatívnu zmenu dlhodobo usilovala.
„Kým doteraz zákon ukladal vodičom povinnosť dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám používajúcim bielu palicu, a starším osobám, po novom zavádza jednoznačnú povinnosť vodiča zastaviť,“ vyzdvihla Fričovská.
Predseda ÚNSS Ján Podolinský považuje zmenu nielen za významný úspech, ale aj za prejav väčšieho rešpektu voči komunite. Únia poukázala, že biela palica nie je len kompenzačnou pomôckou, ale aj všeobecne rozpoznateľným symbolom.
„Bezpečný pohyb v uliciach patrí medzi základné predpoklady samostatného života ľudí so zrakovým postihnutím. Oceňujeme, že nový zákon jasne pomenoval povinnosť vodičov a posilnil tak ochranu osôb, ktoré pri orientácii využívajú bielu palicu,“ uviedol Podolinský.
ÚNSS zároveň apeluje na vodičov, aby nové pravidlo nevnímali len ako povinnosť, ale najmä ako prejav ohľaduplnosti a rešpektu.