Quantcast
< sekcia Slovensko

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Životné míľniky Milana Ftáčnika

FOTO: Milan Ftáčnik (vpravo) na archívnej snímke s bratom Jánom (vľavo) a juniorským majstrom Európy v šachu Ľubomírom (uprostred). Foto: Archív TASR, autor J. Lofaj, 09. januára 1977 Foto: TASR/J. Lofaj

Milan Ftáčnik patril k politikom, ktorí položili základné kamene slovenskej štátnosti, výrazne sa zapísal ako minister školstva, aj bratislavský primátor.

Po dlhej a ťažkej chorobe umrel vo veku 64 rokov významný slovenský ľavicový politik, jeden zo zakladateľov slovenskej štátnosti, bývalý minister školstva a primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. TASR to potvrdila jeho dcéra Lucia Čelovská, pre teraz.sk jeho bývalý stranícky kolega B. Ondruš.

Z archívu TASR prinášame unikátne fotografické míľniky zo života Milana Ftáčnika.


Deň Ústavy SR si pripomíname 1. septembra. Ústava Slovenskej republiky je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis platný v Slovenskej republike. Slovenská národná rada (SNR) na svojom plenárnom zasadaní 31. augusta a 1. septembra 1992 prerokovala vládny návrh Ústavy SR. Ústavu SR poslanci schválili 1. septembra 1992 požadovanou trojpätinovou väčšinou. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo 114 za, 16 proti a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Vladimír Mečiar v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade za účasti mnohých významných hostí. Na snímke poslanci SNR vynášajú symboly SR z Ústavnej siene.V popredí Jozef Prokeš,za ním Milan Ftáčnik.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Poslanci Milan Ftáčnik / vľavo / a Jozef Holčík / vpravo/ na schôdzi SNR 24. februára 1992 v Bratislave.
Foto: TASR-Vladimír Benko


Archívna snímka. Milan Ftáčnik /vľavo/ a Milan Kňažko v čase, keď boli členmi prvej Dzurindovej vlády.
Foto: TASR/Miroslava Cibulková


Prezident SR Rudolf Schuster prijal 1. februára 2002 v Prezidentskom paláci v Bratislave predstaviteľov školstva a vedy na tradičnom novoročnom stretnutí. Na snímke R. Schuster v rozhovore s ministrom školstva Milanom Ftáčnikom.
Foto: Vladimír Benko/TASR


Minister školstva SR Milan Ftáčnik /vľavo/ podal demisiu. Abdikačné listy odovzdal 18. apríla 2002 ráno v Bratislave prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi /vpravo/.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Predstavitelia Sociálnodemokratickej alternatívy po prvýkrát ukázali verejnosti 9. apríla 2002 v Bratislave logo strany, ktorého základom je štvorec "okysličenej" červenej farby a podľa slov člena prípravného výboru Petra Weissa symbolizuje charakter základných politických priorít nového ľavicového subjektu. Na snímke si členovia prípravného výboru Peter Weiss /vpravo/ a Milan Ftáčnik /vľavo/ pripíjajú šampanským pred novým logom
Foto: Vladimír Benko/TASR


V priestoroch bratislavského Auparku otvorili v utorok 30. apríla 2002 bowlingové centrum - Brunswick bowling. Centrum bude najväčším zariadením svojho druhu v Čechách a na Slovensku. Na veľkej ploche tu priaznivci nájdu priestor pre zábavu a šport na 18 špičkových dráhach. Na snímke Milan Ftáčnik prvým hodom otvára bowlingové centrum.
Foto: Ivan Majerský - TASR


M.Ftáčnik v Tablet.tv
Foto: tablet.tv
Na snímke vpravo primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik a vľavo primátor hlavného mesta Rakúskej republiky a predseda krajinskej spolkovej krajiny Viedne Michael Häupl počas tlačovej konferencie 15. mája 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann


Na snímke zľava petržalský starosta Vladimír Bajan, starostka Starého mesta Táňa Rosová, generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia Róbert Šinály, štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Viktor Stromček, premiér SR Robert Fico a primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik počas brífingu s novinármi po štatutárnom kontrolnom dni prvej etapy nosného dopravného systémy MHD - rekonštrukcie Starého mosta.
Foto: FOTO TASR - Martin Baumann


Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (vpravo) a primátor Košíc Richard Raši uzavreli najväčšiu hokejovú stávku na výsledok víťaza hokejovej Tipsport extraligy v sezóne 2011 - 2012, v Bratislave 4. apríla 2012.
Foto: TASR/Miroslav Košírer


Na snímke hokejisti HC Slovan Bratislava oslavujú zisk ôsmeho titulu na Primaciálnom námestí v Bratislave , vľavo kapitán mužstva Miroslav Šatan a vpravo primátor Bratislavy Milan Ftáčnik , 23. apríla 2012.
Foto: TASR/Martin Baumann


Kapitán mužstva Miroslav Šatan a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik počas osláv zisku ôsmeho titulu na Primaciálnom námestí
Foto: TASR/Martin Baumann


a snímke v popredí primátor mesta Bratislavy Milan Ftáčnik, vľavo riaditeľ Dopravného podniku Bratislavy Ľubomír Belfi a uprostred predseda samosprávneho kraja Pavol Frešo počas slávnostného spustenia trasy.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Český spevák Karel Gott si 28. októbra 2014 v bratislavskom Primaciálnom paláci prevzal listinu o udelení čestného občianstva hlavného mesta za zásluhy o priateľstve a porozumení medzi národmi v oblasti československej populárnej hudby a tiež za prezentáciu slovenskej metropoly. Odovzdal ju primátor Milan Ftáčnik pri príležitosti jeho 75 rokov. Na snímke vpravo český spevák Karel Gott a vľavo primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Na snímke zľava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský, výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Ján Hargaš a predseda Slovenskej informatickej spoločnosti Milan Ftáčnik počas brífingu s novinármi 28. septembra 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Foto: TASR Martin Baumann