< sekcia Slovensko

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Budovanie vlakových tratí za socializmu

Na archívnej snímke z 31. októbra 1949 slávnosť otvorenia Trate mládeže v Hronskej Dúbrave. V nedeľu 30. októbra 1949 bolo na Trati mládeže mimoriadne rušno. Prišlo sem tisíce brigádnikov, ktorí sa zúčastnili budovania tohto veľkolepého podujatia, stavby Trate mládeže. Prišli i zástupcovia vlády, verejného a politického života, aby spoločne slávnostne otvorili dokončené veľké dielo a odovzdali Trať mládeže do prevádzky. Foto: TASR - Anton Tarkoš

Pri príležitosti dnešného Prvého parného dňa v železničnom múzeu v Bratislave a spustenia vlakového videoprojektu TABLET.TV ponúkame UNIKÁTNE fotografie TASR z čias budovania tratí za socializmu.

Bratislava 11. apríla (Teraz.sk) - Pri príležitosti dnešného Prvého parného dňav Železničnom múzeu Bratislava Východ a spustenia vlakového videoprojektu TABLET.TV ponúkame historické fotografie TASR z čias budovania tratí za socializmu s originálnymi dobovými popiskami.

Na archívnej snímke z 31. októbra 1949 slávnosť otvorenia Trate mládeže v Hronskej Dúbrave. V nedeľu 30. októbra 1949 bolo na Trati mládeže mimoriadne rušno. Prišlo sem tisíce brigádnikov, ktorí sa zúčastnili budovania tohto veľkolepého podujatia, stavby Trate mládeže. Prišli i zástupcovia vlády, verejného a politického života, aby spoločne slávnostne otvorili dokončené veľké dielo a odovzdali Trať mládeže do prevádzky. Na snímke čestná brigáda spevom vyprevádza vlak na cestu.
Foto: TASR - Anton Tarkoš
Na archívnej snímke z 31. októbra 1949 spustenie dopravy na Trati mládeže v Hronskej Dúbrave. V rámci osláv 30. výročia ČSR konala sa v nedeľu 30. októbra v Údolí radosti na Trati mládeže slávnosť zahájenia dopravy za účasti vlády, Slovenskej národnej rady, Zboru povereníkov, Československého zväzu mládeže a iných významných politických a verejných činiteľov. Takto oduševnene pozdravili brigádnici Trate mládeže podpredsedu vlády Viliama Širokého.
Foto: TASR - Koloman Cích


Na archívnej snímke zo 16. januára 1963 boj so závejmi vo Východoslovenskom kraji. V obvode Košickej dráhy sú v pohotovosti pracovníci traťových dištancií na všetkých úsekoch tratí, ktoré sú ohrozené tvorbou závejov. Podľa potreby prechádzajú po trati rušne so snehovými pluhmi a odmetávajú čerstvo naviaty sneh pracovníci traťových dištancií zľadovatelý sneh spomedzi koľají a celého profilu trate potom rozkopávajú a odhadzujú lopatami. Najviac práce majú pod Kráľovou hoľou, medzi Červenou skalou, Švermovom a ľadovou jaskyňou. Na tomto úseku 15. januára v 15-18 stupňovom mraze pracovalo vyše 100 robotníkov z traťovej dištancie Spišská Nová Ves a príslušníkov armády.
Foto: TASR - František KocianNa archívnej snímke zo 16. januára 1963 boj so závejmi vo Východoslovenskom kraji. V obvode Košickej dráhy sú v pohotovosti pracovníci traťových dištancií na všetkých úsekoch tratí, ktoré sú ohrozené tvorbou závejov. Podľa potreby prechádzajú po trati rušne so snehovými pluhmi a odmetávajú čerstvo naviaty sneh pracovníci traťových dištancií zľadovatelý sneh spomedzi koľají a celého profilu trate potom rozkopávajú a odhadzujú lopatami. Najviac práce majú pod Kráľovou hoľou, medzi Červenou skalou, Švermovom a ľadovou jaskyňou. Na tomto úseku 15. januára v 15-18 stupňovom mraze pracovalo vyše 100 robotníkov z traťovej dištancie Spišská Nová Ves a príslušníkov armády.
Foto: TASR - František Kocian


Na archívnej snímke z 31. októbra 1949 spustenie dopravy na Trati mládeže v Hronskej Dúbrave. V rámci osláv 30. výročia ČSR konala sa v nedeľu 30. októbra v Údolí radosti na Trati mládeže slávnosť zahájenia dopravy za účasti vlády, Slovenskej národnej rady, Zboru povereníkov, Československého zväzu mládeže a iných významných politických a verejných činiteľov. Na snímke privítanie na stanici v Banskej Štiavnici.
Foto: TASR - Koloman Cích


Na archívnej snímke z 31. októbra 1949 spustenie dopravy na Trati mládeže v Hronskej Dúbrave. V rámci osláv 30. výročia ČSR konala sa v nedeľu 30. októbra v Údolí radosti na Trati mládeže slávnosť zahájenia dopravy za účasti vlády, Slovenskej národnej rady, Zboru povereníkov, Československého zväzu mládeže a iných významných politických a verejných činiteľov. Na snímke slávnostný vlak prechádza cez viadukt.
Foto: TASR - Koloman Cích