Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Slovensko

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z Chynorian do Prievidze

Chynorany Foto: Tablet.TV

TABLET.TV vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

Bratislava 13. február (Teraz.sk/TABLET.TV) - TABLET.TV v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) prináša ďalšiu časť jedinečného a originálneho projektu, aký na takejto úrovni na Slovensku zatiaľ nikto nezrealizoval. V zahraničí sú podobné tzv. slow TV- projekty jedny z najsledovanejších programov.

Pred týždňom sme vám umožnili pozorovať trať z pohľadu rušňovodiča na trase z Lužianok do Chynorian. Pokračujeme ďalej z Chynorian po trati ŽSR 140 až do konečnej stanice Prievidza. V ďalších dieloch projektu vám postupne ukážeme všetky železničné trate na Slovensku.

Dnes ponúkame možnosť precestovať trať 140 Chynorany- Prievidza od prvej do poslednej sekundy v úlohe rušňovodiča Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v osobnom vlaku Os 5003.

Na rozdiel od skutočného rušňovodiča budete mať výhodu infografiky, ktorá vám počas jazdy ukáže, aké kultúrne, historické, alebo cestopisné pamiatky sa v danom okamihu okolo vás nachádzajú. Ďalšie informácie o projekte nájdete pod oknom, ktoré predstavuje vjazd do železničnej reality.

Vitajte VO VLAKU!

Pre lepšiu orientáciu na stránke


V hornej časti ponúkame okno, v ktorom je jazda vlaku medzi Chynoranmi a Prievidzou zaznamenaná kamerou od prvej do poslednej sekundy.

Nižšie sa dozviete technické údaje o vlaku a trati, po ktorej cestujete a zaujímavosti o jednotlivých zastávkach.


Začiatok cesty: Železničná stanica Chynorany


Chynorany
Foto: Tablet.TV


Projekt TABLET.TV
Cieľom projektu je priniesť vám možnosť precestovať celé Slovensko po koľajniciach. VO VLAKU. Postupne budeme zverejňovať videá jednotlivých úsekov tratí, ale aj doplňujúce videoreportáže, napríklad predstavíme vám najdôležitejšie železničné stanice, alebo zoberieme vás do železničného depa, kde vám ukážeme železničnú techniku. Takisto vám prinesieme najaktuálnejšie informácie zo sveta železníc.

Technické údaje o vlaku a trati:
Jazda v osobnom vlaku Os 5003 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v motorovom rušni radu 736.

Radenie vlaku: Rušeň 736 + 1x osobný/služobný vozeň BDs + 3x veľkopriestorový osobný vozeň Bt.

Železničná trať Nové Zámky – Prievidza (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 140) je jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Nové Zámky a Prievidzu. Je elektrifikovaná v úseku Nové Zámky - Šurany.

Číslo trate: ŽSR 140
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Chynorany- Prievidza
Rozchod: 1435 mm


Z histórie trate


Prvé plány prepojenia Komárna, Nitry a Trenčína Ponitrím sa objavili v projekte grófa Keglevicha už v roku 1865. Projekt sa nerealizoval pre nedostatok financií a po opakovaných neúspešných pokusoch ju vybudovala až Rakúska spoločnosť štátnej dráhy (StEG) v rokoch 1874 – 1884.

Vtedajšia trať však končila vo Veľkých Bieliciach a úsek do Prievidze sa dostaval až neskôr. 1.11.1876 bol otvorený úsek Šurany – Ivanka pri Nitre a 19.11.1876 úsek Ivanka pri Nitre – Nitra. Z Nitry do Topoľčian bola železnica otvorená 16.9.1881.

Otváranie jednotlivých úsekov:
• 1876 Šurany – Nitra
• 1881 Nitra – Topoľčany
• 1884 Topoľčany – Veľké Bielice
• 1896 Veľké Bielice – Prievidza
• 1900 Nové Zámky – Šurany


Súčasnosť
V úseku Nové Zámky – Šurany je trať elektrifikovaná. Úsek Nové Zámky - Lužianky je využívaný výlučne regionálnou dopravou a nachádza sa na ňom aj najväčšie mesto celej trate Nitra. V úseku Lužianky - Prievidza je trať využívaná aj na rýchlikové spojenie Bratislava - Prievidza. Nákladnú prepravu na trati využívajú najmä priemyselné podniky na Hornej Nitre.

V roku 2018 sa mala začať modernizácia a elektrifikácia trate 140 v úseku Lužianky – Šurany, ktorej súčasťou je aj dlho zanedbávaný úsek vedený cez mesto Nitra.

V lete 2013 bola vybraná firma, ktorá uskutoční Technicko-ekonomickú štúdiu pre Elektrifikáciu a optimalizáciu trate Leopoldov - Nitra - Šurany.

Plánované úpravy majú „pripraviť podmienky pre moderný dopravný systém integrovanej koľajovej dopravy.“ a tiež prepojenie s Bratislavou. Štúdia určila zvýšenie rýchlosti na celej trati do výšky 120 km/h. Súčasťou úprav trate by malo byť umožnenie bezbariérového prístupu na nástupištia, rekonštrukcia osvetlenia, inštalácia vizuálneho informačného systému na staniciach a zastávkach a na staniciach rozhlas pre cestujúcich. Projekt má tiež vziať do úvahy prípadné zdvojkoľajnenie úseku Leopoldov - Nitra. Najviac koľají, osem, bude elektrifikovaných v Nitre a v Lužiankach. Záverečná správa by mala byť hotová v marci 2015, po nej bude nasledovať projektová dokumentácia. Podľa údajov ŽSR z roku 2015 by sa mal projekt realizovať v rokoch 2019 až 2022.
Zdroj: wikipedia.org a vlaky.net

Stanice na trati:
• Chynorany
• Žabokreky nad Nitrou
• Veľké Bielice
• Partizánske
• Partizánske zastávka
• Veľké Uherce
• Oslany
• Bystričany
• Zemianske Kostoľany
• Nováky
• Koš
• Prievidza


Koniec cesty – stanica Prievidza


Stanica Prievidza
Foto: Tablet.TV


Zaujímavosti na trati


Veľké Bielice
Mestská časť Partizánskeho-Veľké Bielice bola pôvodne samostatná obec na rieke Nitrica. Veľké Bielice plynule nadväzujú na Malé Bielice a Partizánske. Prechádza nimi cesta do Topoľčian a Hradišťa. Mestská časť Veľké Bielice je plochou a aj počtom obyvateľov najväčšou pričlenenou obcou. Železničná stanica je výstupnou stanicou pre termálne kúpalisko Malé Bielice.

V blízkosti kúpeľného komplexu je dokonca menšie, nehlučné športové letisko. Kúpelné zariadenie pre náročnú klientelu vyrástlo priamo v miestach, kde prirodzene vyviera teplá minerálna voda, dosahujúca teplotu až 40 stupňov Celzia. Balneológovia tu objavili tri rôzne pramene, ktoré majú veľmi priaznivé účinky predovšetkým na pohybové ústrojenstvo, nervovú sústavu, rehabilitáciu a regeneráciu organizmu.
Veľké Bielice
Foto: Tablet.TV


Partizánske
Mesto Partizánske založil 8. augusta 1938 podnikateľ Jan Antonín Baťa. Partizánske (predtým Baťovany) je okresné mesto ležiace na juhu Trenčianskeho kraja. Do roku 1960 bolo sídlom okresu. Medzi rokmi 1960 – 1995 okres Topoľčany a od 1996 znova sídlo rovnomenného okresu.

Mesto Partizánske je členené na 4 mestské časti:
• Partizánske
• Veľké Bielice
• Malé Bielice
• Návojovce

.
Partizánske
Foto: TASR


Prievidza
Prievidza (nem. Priwitz, Pritz, maď. Privigye) je okresné mesto ležiace v Trenčianskom kraji vzdialené 63 km od krajského mestaTrenčín.

Počtom obyvateľov je to 11. najväčšie mesto na Slovensku a počet jeho obyvateľov v roku 2011 klesol tesne pod 50 tisíc. Prievidza je centrom regiónu Horná Nitra.

Rušňové depo V Prievidzi je stavba vybudovaná v rokoch 1912 – 1913, ktorá bola v roku 1938 rozšírená. So svojím technologickým vybavením je najzachovalejším objektom svojho druhu na Slovensku. Je významným dokumentom vývoja architektúry železničných stavieb a histórie tohto druhu dopravy na Slovensku.
Mesto Prievidza
Foto: TASR