Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Slovensko

Úrad na ochranu oznamovateľov reaguje na schválenú novelu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Úrad vníma návrh ako politický zásah vyriešiť bez diskusie konkrétne kauzy zmenou legislatívy a nepovažuje ho za prospešný pre agendu ochrany oznamovateľov do budúcnosti.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Vládou schválená novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti výrazne oslabuje inštitút statusu chráneného oznamovateľa. TASR to uviedla riaditeľka odboru prevencie a komunikácie Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) Natália Pindrochová.

"Návrh je v celom rozsahu zameraný na sťaženie podmienok získavania ochrany oznamovateľov tým, že výrazne oslabuje inštitút statusu chráneného oznamovateľa, ktorý bol doteraz v našom právnom poriadku akceptovaný a používaný," priblížila s tým, že dôsledkom tejto zmeny bude zníženie motivácie oznamovateľov.

Úrad vníma návrh ako politický zásah vyriešiť bez diskusie konkrétne kauzy zmenou legislatívy a nepovažuje ho za prospešný pre agendu ochrany oznamovateľov do budúcnosti. "Navyše, možná spätná revízia už udelených statusov chránených oznamovateľov je problematická z hľadiska zásady zákazu retroaktivity a vystavuje doterajších oznamovateľov obrovskej právnej neistote," podotkla.

To, že zákon explicitne bez verejnej diskusie vylučuje z pravidiel ochrany Policajný zbor, je z pohľadu úradu potvrdením účelovosti tejto zmeny. "Zmeny zákona by sa mali prijímať po poctivej odbornej diskusii a nie v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré nie je v tomto prípade zákonný dôvod. Úrad je pripravený a ochotný prispieť do diskusie a zdieľať aj svoje návrhy na potrebné zmeny zákona," doplnila Pindrochová.

Ochrana pre oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti by sa na základe vládou schválenej legislatívy viac nemala poskytovať príslušníkom Policajného zboru. Už poskytnutá ochrana pre policajtov by mala zaniknúť dňom nadobudnutia účinnosti novely zákona. Vláda navrhuje parlamentu zákon prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.