Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Slovensko

UPJŠ: Na Lekárskej fakulte si zvolia nového dekana

Na snímke Fakultná nemocnica s poliklinikou s Lekárskou fakultou UPJŠ. Foto: TASR/František Iván

Do vymenovania nového dekana je podľa rozhodnutia Akademického senátu dočasne na čele fakulty Daniel Pella, predtým prodekan pre zahraničné vzťahy a štúdium v anglickom jazyku.

Košice 15. októbra (TASR) - Akademický senát Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (AS LF UPJŠ) v Košiciach si bude voliť nového dekana na štvrtkovom (16.10.) zasadnutí. Predchádzajúci dekan Leonard Siegfried oznámil odstúpenie z funkcie 24. septembra, čo zdôvodnil "konfrontačným charakterom riadenia" zo strany rektora UPJŠ Ladislava Mirossaya k Lekárskej fakulte.

Rektor chcel odvolať Siegfrieda z postu dekana v súvislosti s medializovanou kauzou štúdia syna prednostu kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie LF UPJŠ Andreja Jenču. Podľa vedenia univerzity Andrej Jenča ml. vyštudoval zubné lekárstvo v rozpore so študijným poriadkom a vnútornými predpismi školy. Rektor vyčítal Siegfriedovi nečinnosť v kauze, čo bývalý dekan odmietol.

Akademický senát fakulty nesúhlasil so žiadosťou rektora odvolať Siegfrieda z postu dekana, ten však následne sám požiadal senát o uvoľnenie z funkcie.

Dočasne je poverený Daniel Pella

Do vymenovania nového dekana je podľa rozhodnutia Akademického senátu dočasne na čele fakulty Daniel Pella, predtým prodekan pre zahraničné vzťahy a štúdium v anglickom jazyku. Pella zároveň kandiduje na post dekana. "Chcem, aby sa nám podarilo eliminovať nadbytočnú administratívu, byrokraciu, zjednodušiť štúdium našim študentom, ale aj pedagógom tak, aby študenti opúšťali fakultu ešte lepšie pripravení ako doteraz," uviedol pre TASR. Riešiť by chcel aj podľa neho neprijateľnú dvojkoľajnosť a problémy vyplývajúce zo súčasného rozdelenia kompetencií medzi primármi a prednostami kliník fakulty a univerzitnej nemocnice. "Chcem, aby sa znovu vo vzájomných vzťahoch medzi univerzitou, fakultou a univerzitnou nemocnicou presadila rozumná komunikácia, vzájomná úcta, pomoc a rešpekt," konštatoval Pella.

Kandidát na nového dekana si myslí, že slovenské lekárske fakulty majú vlastné špecifické problémy. Je to napríklad otázka špecializačného štúdia doktorandov. "Bolo by dobré, aby podľa českého modelu sa aj v SR pri hodnotení praktickej prípravy v rámci špecializačného štúdia vychádzalo z reálne odpracovanej zdravotníckej činnosti, a nie z výšky deklarovaného zdravotníckeho úväzku. Pri súčasnom modeli nemožno doktorandov zaradiť do špecializačného štúdia, a tak sa stáva pre nich doktorandské štúdium neatraktívnym. Samozrejme, noví sa už do takéhoto štúdia nehrnú a mnohí prijatí ho opúšťajú," dodal.